• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Exxon Mobil wznowi współpracę z Rosją?

Fot. Mike Mozart / Flickr.com
Fot. Mike Mozart / Flickr.com

New York Times ujawnił, że amerykański koncern Exxon Mobil zwrócił się do Departamentu Skarbu USA o zezwolenie na wznowienie odwiertów w rejonie Morza Czarnego we współpracy z rosyjskim partnerem - państwową spółką Rosnieft. Współpraca została zerwana trzy lata temu w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję z powodu agresji na Ukrainie.

Mimo, że wniosek został złożony jeszcze w 2015 roku za czasów administracji Baracka Obamy, to prośba będzie teraz „szczególnie uważnie rozpatrywana” – twierdzi New York Times powołując się na słowa byłego pracownika Departamentu Skarbu USA. Powodem nowego przyjrzenia się sprawie jest fakt, że dotyczy ona koncernu, któremu szefował Rex Tillerson, obecny sekretarz stanu.

Zezwolenie na współpracę z rosyjską spółką Rosnieft dotyczyć ma odwiertów w rejonie Morza Czarnego, które zostały przerwane w 2014 roku na skutek sankcji nałożonych na Rosję przez Stany Zjednoczone. Presja wywołana na rząd USA przez amerykański koncern wywołana jest groźbą utraty koncesji jeśli odwierty nie rozpoczną się do końca 2017 roku. Rosnieft zapowiedział, że amerykańskiego partnera może zastąpić włoska spółka Eni. To oznaczałoby ogromne straty dla Exxon Mobil.

Nowojorska gazeta konstatuje, że obecnie, mimo więzi łączących administrację Donalda Trumpa z koncernem, trudno będzie znaleźć usprawiedliwienie dla zezwolenia na współpracę Exxona z Rosnieftem. Relacje amerykańsko-rosyjskie po niedawnym ataku armii USA na bazę wojskową w Syrii znów przechodzą trudny okres. Jednocześnie warto przypomnieć, że istnieje już precedens w tej sprawie - Exxon został zwolniony z przestrzegania sankcji otrzymując pozwolenie na dokończenie i zabezpieczenie odwiertów na Morzu Karskim w 2014 roku.

Zobacz także: Tillerson w Senacie: "Polityka Rosji może budzić zaniepokojenie"

Zobacz także: Prasa: Tillerson był szefem rosyjsko-amerykańskiej spółki na Bahamach

Komentarze