Reklama

Portal o energetyce

EXPO 2017: Polska promuje sadzenie lasów w walce z CO2

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska, wziął udział w Międzynarodowej Wystawie EXPO 2017, która odbywa się w Astanie, stolicy Kazachstanu. Podczas wydarzenia m.in. posadzono 200 drzew z Polski, a także została zaprezentowana koncepcja leśnych gospodarstw węglowych.

„To prezent na święto Astany, a także symbol współpracy Polski i Kazachstanu” – powiedział wiceminister Mazurek, który razem z komisarzami pawilonów narodowych oraz przedstawicielami lokalnych władz wziął udział w sadzeniu drzew. Posadzone drzewa, m.in. dęby oraz jabłonie, stanowią zalążek przyszłego parku w Astanie. Kwestia zwiększenia lesistości jest jednym z priorytetów prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Lasy pokrywają jedynie ok. 2 proc. tego kraju.

Podczas EXPO 2017 miały miejsce także inne wydarzenia o temacie leśnej. Leśnicy z Lasów Państwowych zaprezentowali m.in. koncepcję leśnych gospodarstw węglowych. To polski pomysł na redukcję emisji gazów cieplarnianych, który - dzięki staraniom polskiej delegacji pod przewodnictwem prof. Jana Szyszko, ministra środowiska - został zawarty w globalnym Porozumieniu paryskim. Poprzez odpowiednie gospodarowanie lasem, np. poprzez dosadzanie do starych drzew tych młodych, można zwiększyć pochłanianie dwutlenku węgla przez las.

Zobacz także: Szyszko: Szczyt klimatyczny w Katowicach szansą dla Porozumienia paryskiego

Wiceminister Mazurek zwrócił uwagę, że niezmiernie istotne jest wykorzystywanie systemów przyrodniczych do walki ze zmianami klimatu.  „Sadzenie lasów pozwala zmniejszać koncentrację CO2 w atmosferze. To ważny elementem Porozumienia paryskiego zawartego w 2015 r. Widzimy ze strony Kazachskiej zainteresowanie zalesianiem. Mamy doświadczenie w tym obszarze i tymi dobrymi praktykami chcemy się dzielić” – powiedzaił wiceminister Mazurek.

Projekt leśnych gospodarstw węglowych ruszył w tym roku w 26 z ponad 400 nadleśnictw w Polsce. Pierwsze wyniki zostaną przedstawione podczas szczytu klimatycznego ONZ - COP24, który w 2018 r. odbędzie się w Katowicach.

Podczas EXPO 2017 odbyła się także konferencja naukowa dotycząca leśnych gospodarstw węglowych, z udziałem m.in. wiceministra Sławomira Mazurka. Prezentacji polskich leśników i naukowców wysłuchali przedstawiciele władz krajowych i lokalnych z Kazachstanu odpowiedzialni za zieleń miejską w Astanie i zalesianie rejonów wokół stolicy.

Polskim Pawilon na EXPO 2017 składa się z pięciu głównych stref: Wejście, Technologie, Las, Odpoczynek oraz Regiony. Strefa Las prezentuje piękno i bogactwo przyrodnicze polskich lasów oraz ich rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla.

Międzynarodowa Wystawa EXPO 2017 w Astanie potrwa do 10 września.

kn/MŚ

Komentarze