Reklama

Gaz

Europejscy partnerzy Gazpromu przeciw Polsce: wyłożą pieniądze na Nord Stream 2

Fot. nord-stream.com
Fot. nord-stream.com

Pięć europejskich grup energetycznych wyłoży 9,5 mld euro na kontrowersyjny projekt gazociągu Nord Stream 2.

Poprzedni model finansowania rurociągu opierający się na utworzeniu konsorcjum zachodnich firm i rosyjskiego Gazpromu został storpedowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wydał on decyzję mówiącą o zagrożeniu jakie niesie ze sobą Nord Stream 2 dla równowagi biznesowej rynku polskiego.

W efekcie rosyjski koncern stanął przed dylematem znalezienia nowego modelu finansowego dla swojej inicjatywy bądź samodzielnego jej sfinansowania. Druga opcja była jednak mało realna ze względu na kondycję Gazpromu, którą pogarszały m.in. niskie ceny ropy wpływające na koszt gazu w kontraktach, które zawierał w Europie Środkowej, czy utrata ogromnego rynku ukraińskiego.

Zobacz także: Łotewski MSZ: bazy logistyczne Nord Stream 2 przykrywką dla rosyjskiego wywiadu

Zgodnie z doniesieniami Financial Times Rosjanie znaleźli jednak sposób na wyjście z trudnej sytuacji. Shell, Engie, OMV, Wintershall i Uniper wyłożą 9,5 mld euro na budowę Nord Stream 2. Zdaniem gazety model finansowy będzie opierał się na systemie udzielonych Gazpromowi pożyczek. 

Nord Stream 2 to planowany gazociąg pomiędzy Rosją i Niemcami o docelowej przepustowości 55 mld m3 surowca rocznie. Jego budowa ma ruszyć w 2019 r. Rurociąg budzi kontrowersje w Europie Środkowej ponieważ może utwierdzić dominację rosyjskiego błękitnego paliwa na tym obszarze na całe dekady. Nord Stream 2 byłby także zabójczy dla tranzytu gazu przez Ukrainę na Zachód. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama