- sponsorowane
- WIADOMOŚCI
Powstanie trzeci terminal LNG w Polsce
Cztery podmioty zakontraktowały długoterminowy dostęp do usług terminala FSRU 2. Oznacza to, że w Zatoce Gdańskiej powstanie drugi terminal FSRU, a Polska będzie dysponować trzema terminalami LNG o łącznej mocy regazyfikacji ponad 20 mld m3 gazu rocznie. Konsekwentnie wzmacniamy pozycję Polski na regionalnym rynku gazu, a dziś stoimy przed szansą stworzenia jednego z najważniejszych punktów dostępu do globalnego rynku LNG w Europie Środkowo-Wschodniej.
Autor. Gaz-System / materiały prasowe
-To historyczna decyzja dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Zbudujemy trzeci terminal LNG w rejonie Morza Bałtyckiego. Nowa jednostka znacząco zwiększy nasze możliwości w zakresie importu skroplonego gazu. Terminal FSRU 2 w Zatoce Gdańskiej będzie jednym z filarów bezpieczeństwa Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Budujemy nową architekturę bezpieczeństwa Europy i umacniamy naszą pozycję jako regionalnego hubu energetycznego – mówi Minister Energii Miłosz Motyka.
- Konsekwentnie rozwijamy infrastrukturę energetyczną, która wzmocni odporność Polski i zapewni stabilne dostawy gazu na kolejne dekady. FSRU 2 to inwestycja w bezpieczeństwo państwa, konkurencyjność gospodarki i silną pozycję naszego kraju na europejskim rynku energii. Dywersyfikacja źródeł dostaw oraz rosnące zdolności importowe w infrastrukturze do regazyfikacji LNG – stworzą dla Polski wyjątkowe okno strategiczne, pozwalając jednocześnie wzmacniać bezpieczeństwo regionu i budować warunki dla stabilnych, przewidywalnych cen energii dla obywateli i przedsiębiorców – podkreślił Wojciech Wrochna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii i Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Autor. Gaz-System / materiały prasowe
– Wyniki procedury Open Season są wyraźnym sygnałem płynącym z rynku. Uczestnicy potwierdzili, że widzą w Polsce miejsce do dalszego rozwoju działalności handlowej, budowania nowych łańcuchów dostaw oraz zwiększania wykorzystania LNG jako istotnego elementu systemu energetycznego. To potwierdzenie zasadności naszej strategii inwestycyjnej i kolejny krok w budowie nowoczesnej infrastruktury energetycznej oraz konkurencyjnego rynku dla Polski i całego regionu. To także fundamentalna zmiana dla GAZ-SYSTEM, który znajdzie się w gronie europejskich liderów infrastruktury LNG, dysponując jedną z największych zdolności importowych w całej Unii Europejskiej. Dzięki realizacji dwóch terminali FSRU oraz dotychczas zrealizowanym inwestycjom infrastrukturalnym, Polska będzie dysponowała zdolnościami importowymi gazu sięgającymi około 50 mld m³ rocznie. To nie tylko wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju i regionu, ale także stworzenie warunków do budowy konkurencyjnego hubu gazowego, sprzyjającego zwiększeniu konkurencji, efektywniejszemu wykorzystaniu infrastruktury oraz stopniowemu obniżaniu kosztów dostaw gazu – powiedział Sławomir Hinc, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.
Zobacz też

Materiał sponsorowany

