- WIADOMOŚCI
Awaria elektrociepłowni w Trójmieście. Siedem dzielnic Gdańska i cały Sopot bez ogrzewania
Z powodu nieszczelności jednego z jedenastu bloków w gdańskiej elektrociepłowni mieszkańcy części Gdańska i całego Sopotu mierzą się z zakłóceniami w dostawach ciepła i ciepłej wody. Z powodu awarii w elektrociepłowni zawieszono zajęcia w szkołach podstawowych, które nie posiadają własnego systemu ogrzewania w Gdańsku i Sopocie, o czym poinformowały władze Gdańska i Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
– W związku z wykryciem nieszczelności na jednym z 11 urządzeń ciepłowniczych w elektrociepłowni gdańskiej wystąpiło po naszej stronie czasowe obniżenie parametrów dostarczanego w Gdańsku i Sopocie ciepła. Temperatura zasilania sieci ciepłowniczej jest obecnie niższa o około 10-15 proc. W praktyce może to skutkować, że w części miasta mogą pojawić się lokalne utrudnienia i przerwy w dostawach – powiedziała dyrektor oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła Ewa Barszcz. Podkreśliła, że trwa usuwanie nieszczelności, aby przywrócić parametry dostaw ciepła. – Szacujemy, że po stronie elektrociepłowni ta nieszczelność zostanie usunięta w środę, 4 lutego – dodała.
Zawieszone zajęcia
Od wtorku do czwartku zajęcia zostały zawieszone we wszystkich szkołach podstawowych bez własnego ogrzewania. W 12 placówkach lekcje będą się odbywały normalnie. Są to: Szkoła Podstawowa nr 59, SP 40, SP 84, SP 62, SP 82, SP 86, SP 88, SP 87, Przedszkole nr 61, Specjalna Szkoła Podstawowa nr 28, X Liceum Ogólnokształcące oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia. Prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że zajęcia w tych placówkach będą się odbywały pod warunkiem utrzymania temperatury co najmniej 18 st. C. Poinformowała, że bez zmian będą funkcjonowały także przedszkola i żłobki. Tam, gdzie temperatura spadnie poniżej normy, zostaną dostarczone dodatkowe urządzenia grzewcze.
Zajęcia zostały odwołane również w sopockich placówkach. Wiceprezydent miasta Michał Banacki powiedział, że w związku z awarią miasto podjęło decyzję o odwołaniu do czwartku lekcji w sopockich szkołach podstawowych i wprowadzeniu nauki zdalnej w szkołach ponadpodstawowych. Dodał, że zamknięta będzie również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. - W podstawówkach utrzymane zostaną tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla najmłodszych dzieci. Odbędą się one w specjalnie przygotowanych salach. Przedszkola i żłobki pracują normalnie – podał. Zajęcia w normalnym trybie odbywają się również w Sopockiej Szkole Muzycznej, a także w Młodzieżowym Domu Kultury – obie te instytucje mają własne gazowe źródła zasilania, niezależne od Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (GPEC).
Bez ogrzewania pozostają dzielnice Gdańska: Żabianka, Oliwa, Strzyża, Stogi, Śródmieście, częściowo Orunia i Orunia Górna oraz cały Sopot.
