• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Energa: związki zawodowe zadowolone z prowadzonych rozmów

Podczas kolejnego posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej padły pozytywne słowa w kierunku przedstawicieli Energi. - Dialog społeczny w Grupie Energa poprawił się o 100 procent - powiedział Roman Rutkowski, współprzewodniczący zespołu ze strony związkowej, pełniący również funkcję Przewodniczącego Sekcji Krajowej Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Przedstawiciel strony społecznej podkreśla, że rozmowy prowadzone są na wysokim poziomie merytorycznym. Przedstawicielowi zarządu podziękował za wkład i zaangażowanie.

- Bardzo zależy nam na jak najlepszych relacjach z pracownikami całej Grupy Energa. Przedstawiciele spółki, uczestniczący w rozmowach Zespołu Trójstronnego dokładają więc wszelkich starań, aby dialog społeczny prowadzony był na najwyższym możliwym poziomie – mówi Dariusz Kaśków, prezes Energa SA.

Przedstawiciele strony społecznej poszczególnych grup energetycznych, także prywatnych, referowali na posiedzeniu stan rozmów w poszczególnych firmach. W większości spółek energetycznych wciąż zauważalne są napięcia na linii przedsiębiorstwo-pracownicy. W części mamy do czynienia nawet z wypowiedzeniem umów zbiorowych czy zapowiedziami gotowości do przeprowadzenia strajku.

W czasie spotkania Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej ustalono, że w jego ramach ma zostać powołany zespół roboczy ds. polityki energetycznej, który pomoże wypracować jej ostateczny kształt.

Strona społeczna oczekuje, aby na kolejnym posiedzeniu Zespołu Trójstronnego, które planowane jest na listopad, rozmawiać na temat ponadzakładowego układu zbiorowego. Jest to temat, który jest dla strony społecznej jednym z priorytetów.

Zespół Trójstronny ds. Branży Energetycznej działa od marca 1998 roku i składa się z reprezentantów strony rządowej oraz branży energetycznej – zarówno pracodawców, jak i związków zawodowych.  Ze strony rządowej uczestniczą w nim wiceministrowie energii, rodziny, pracy i polityki społecznej, rozwoju, środowiska oraz finansów, a także prezes Urzędu Regulacji Energetyki – po jednym z każdego urzędu. Natomiast każda z pozostałych stron - związkowej i pracodawców – reprezentuje w zespole po 15 przedstawicieli, m.in. 3 osoby z Energa SA. Zadaniem Zespołu jest prowadzenie trójstronnego dialogu społecznego dla godzenia interesów stron. Jego celem jest wypracowywanie stanowisk w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa wobec branży energetycznej oraz interesów pracowników i pracodawców.

Zobacz także: Tani prąd motorem dezintegracji UE. "Narasta wewnętrzna konkurencja"

Zobacz także: URE podał średnie ceny energii elektrycznej

Komentarze