Reklama

Wiadomości

Sprzedaż samochodów elektrycznych osiągnie nowy rekord

Fot. Unsplash

Jak wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), do końca tego roku może paść rekord w światowej sprzedaży samochodów elektrycznych.

IEA stwierdziła, że sprzedaż pojazdów elektrycznych osiągnęła w 2021 roku 6,6 miliona sztuk. Tylko w pierwszym kwartale 2022 roku użytkownicy zakupili 2 miliony „elektryków", co stanowi wzrost o 75 proc. w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami ubiegłego roku. Według Agencji wyniki te wskazują, że rekord sprzedaży w tym roku zostanie pobity.

Największy wzrost popularności samochodów elektrycznych odnotowano w Chinach, które odpowiadają za niemal połowę sprzedaży na całym świecie. Europejska tendencja również zanotowała wysoki wzrost o 65 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Czytaj też

Agencja wskazała, że głównym czynnikiem napędzającym popyt na pojazdy elektryczne jest rządowe wsparcie w wielu krajach przy zakupie, oraz ambitna polityka klimatyczna, dążąca do wycofania pojazdów spalinowych.

Jednocześnie podkreśla, że konieczne są bardziej zdecydowane działania, które skierowałyby nie tylko sektor motoryzacyjny w kierunku osiągnięcia zerowej emisji netto do połowy tego stulecia.

W raporcie został jeszcze poruszony istotny problem w postaci niewystarczającej publicznej infrastruktury do zasilania docelowego rynku pojazdów elektrycznych i wskazuje, że w poszczególnych krajach nadal występują znaczne różnice pod względem jej wdrażania.

Komentarze