Reklama

Wiadomości

Rozwój sektora elektromobilności w Polsce. Nawiązano ważną współpracę

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Przyspieszenie elektryfikacji floty samochodów oraz wsparcie inwestycji służących elektromobilności, wdrażania nowych technologii, a także badań i rozwoju w tej sferze – to niektóre obszary współpracy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Reklama

Kluczowym celem nawiązanej w ostatnim czasie współpracy jest - jak podano we wtorkowym komunikacie - wsparcie rozwoju potencjału polskiego przemysłu w obszarze e-mobility. „Współpraca obejmie również m.in. partnerstwo merytoryczne oraz wspólne działania na rzecz przystosowania kadry pracowniczej do nowych trendów na rynku motoryzacyjnym” – wskazują przedstawiciele stron porozumienia.

Reklama

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych jest organizacją zajmującą się m.in. kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych w Polsce. KSSE należy do największych stref ekonomicznych w Polsce; w ostatnim rankingu ośrodka fDi Intelligence została uznana za najlepszą – pod kątem oferty dla inwestorów – w Europie i czwartą na świecie.

Na terenie KSSE realizowanych jest wiele przedsięwzięć z obszaru elektromobilności – w Jaworznie ma powstać fabryka polskich aut elektrycznych Izera, a zakłady Stellantis w Tychach już wytwarzają samochody m.in. z napędem elektrycznym. W Dąbrowie Górniczej zainwestował koreański koncern SK Innovation, dostarczający separatory baterii wykorzystywanych w pojazdach zeroemisyjnych.

Reklama

„60 proc. inwestycji na terenie KSSE to firmy z sektora motoryzacyjnego. Z inicjatywy Strefy od dekady działa klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, który powstał na rzecz ciągłego rozwoju przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej oraz procesów zaawansowanej technologii, w tym właśnie z obszaru elektromobilności” – podkreślił prezes Strefy Janusz Michałek.

Branża automotive odpowiada obecnie za ok. 8 proc. polskiego PKB i 13,5 proc. rocznego eksportu. W sektorze motoryzacyjnym w Polsce pracuje 490 tys. osób, czyli 7,6 proc. pracowników zatrudnionych w przemyśle. Motorem napędowym branży są dostawcy części - Polska zajmuje 10. miejsce na liście największych eksporterów podzespołów na świecie z wartością eksportu na poziomie 12,3 mld dol. Przedstawiciele PSPA szacują, że do 2035 r. branża elektromobilności może wytworzyć nawet 5 proc. krajowego PKB.

„Wobec globalnych zmian polegających na odchodzeniu od napędów konwencjonalnych na rzecz elektrycznych musimy sprawić, że sektor motoryzacyjny utrzyma silną pozycję w krajowej gospodarce” – skomentował dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje zasięgiem woj. śląskie i sześć powiatów woj. opolskiego. Działa w niej 600 przedsiębiorstw, które zainwestowały ok. 44 mld zł i stworzyły ok. 100 tys. miejsc pracy.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze