Reklama

Wiadomości

Pierwsza ciężarówka na wodór wystartowała w rajdzie Dakar

Fot. Twitter/@GaussinGroup

Piach, słońce i ryk silników to tylko niektóre rzeczy kojarzące się z legendarnym rajdem Dakar. W tym roku może do nich dołączyć ciężarówka ekipy Gaussin, która w przeciwieństwie do swoich paliwożernych rywali, jest w pełni napędzana wodorem.

Jest to pierwsza wodorowa ciężarówka, która wystartuje w rajdzie Dakar i zawalczy o tytuł najszybszego pojazdu w swojej kategorii.

Została opracowana przez firmę Gaussin, francuskiego producenta pojazdów bezemisyjnych, i jest wyposażona w zbiorniki mieszczące do 80 kg wodoru. Zarówno start w rajdzie, jak i cały projekt pojazdu jest sponsorowany przez saudyjskiego giganta naftowego, spółkę Aramco.

Przed ciężarówką stoi spore wyzwanie. Musi przejechać blisko 4000 km w morderczych warunkach pokonując saudyjską pustynie oraz wysokie temperatury.

„To kamień milowy w rozwoju wodoru jako paliwa. W ten sposób staramy się pokazać jego potencjał w najbardziej wymagających warunkach" - powiedział Ahmad A. Al-Saadi, wiceprezes Aramco ds. usług technicznych.

W grudniu firma Aramco podpisała umowę z Gaussin na utworzenie nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Arabii Saudyjskiej, skupiającego się na drogowych i terenowych pojazdach napędzanych wodorem.

Komentarze