Reklama

Elektromobilność

Volkswagen będzie produkował elektryczną wersję modelu Up! na Słowacji

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

Grupa Volkswagen zapowiedziała, że będzie produkować elektryczną wersję najmniejszego pojazdu marki, modelu Up!, na Słowacji - podał w poniedziałek serwis Automotive News. Według dziennika "Handelsblatt" o lokalizacji zdecydowały koszty związane z zatrudnieniem.

Według Automotive News oczekuje się, że wprowadzenie na rynek wersji elektrycznych najmniejszych modeli sprzedawanych przez VW, Seata i Skodę powinno nastąpić już w 2022 r. Niemiecki koncern zapowiedział, że planuje ich roczną produkcję na poziomie 200 tys. egzemplarzy. Jak podał serwis, elektryczne modele produkowane na Słowacji mają kosztować nie więcej niż 20 tys. euro.

W marcu koncern poinformował, że hiszpańska marka Seat będzie przewodzić oddziałowi zajmującemu się rozwojem tego rodzaju samochodów. Małe modele z napędem w pełni elektrycznym będą budowane na bazie skróconej platformy MEB (modułowa platforma dla samochodów elektrycznych) Volkswagena. Dyrektor generalny Grupy Herbert Diess zapowiedział wówczas, że Seat pierwszy model z tej gamy wprowadzi na rynek około 2023 r.

"Handelsblatt" przypomniał, że początkowo planowano uruchomienie produkcji najmniejszych modeli elektrycznych w fabryce w Emden w północno-zachodniej części Niemiec. Jednak m.in. ze względu na koszty związane z zatrudnieniem zdecydowano, że samochody takie będą produkowane w Europie Wschodniej - wskazała gazeta.

VW zamierza zrekompensować tę decyzję przeniesieniem do Emden produkcji kompaktowych SUV-ów elektrycznych z innej niemieckiej fabryki w Zwickau - podał dziennik.

Fabryka w Bratysławie produkuje obecnie samochody pięciu marek grupy. Powstają tutaj małe modele VW Up, Skoda Citigo i Seat Mii, SUV-y VW Touareg i Audi Q7 oraz karoseria Porsche Cayenne.

Pierwszy w pełni elektryczny samochód niemieckiego producenta z rodziny ID, hatchback ID3 trafi do sprzedaży w przyszłym roku.

W słowackim zakładzie bezpośrednio przy produkcji pracuje 12,3 tys. osób.

Źródło:PAP

Komentarze