• Partner główny
    Logo Orlen

Elektromobilność

Tesla zapowiada zyski w każdym z kwartałów 2019 roku

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Z zaprezentowanych przez Teslę wyników za czwarty kwartał 2018 r. wynika, że przychody firmy wzrosły ponad dwukrotnie. Koncern zobowiązał się do tego, aby osiągać zysk we wszystkich kwartałach 2019 r. - podał w czwartek dziennik "Wall Street Journal".

Przychody wzrosły do 7,23 mld dolarów w ostatnich trzech miesiącach dzięki stałej produkcji Modelu 3 - zauważył "WSJ". Wynik ten przekroczył średnie szacunki analityków, którzy zakładali przychody na poziomie 7,12 mld dolarów. Koncern dostarczył w czwartym kwartale blisko 63,4 tys. sztuk kompaktowego samochodu; 1,55 tys. w 2017 r.). Sprzedaż Modelu S, najstarszego z produkowanych przez koncern pojazdów, spadła jednak w ubiegłym roku o 7,5 proc.

Jak podała agencja Reutera amerykański koncern osiągnął w okresie październik-grudzień 2018 r. zysk netto w wysokości 139,5 mln dolarów (311,5 mln dolarów zysku netto w trzecim kwartale, kiedy klientom przysługiwały ulgi podatkowe w pełnym wymiarze. Na podstawie skorygowanych wyników zysk był niższy niż oczekiwania amerykańskiej giełdy - podał "WSJ". Zgodnie z danymi IBES firmy Refinitiv Tesla zarobiła 1,93 dolara na akcję (oczekiwany zysk 2,2 dolara na akcję).

Koncern podał, że zakończył kwartał z 3,7 mld dolarów w gotówce - podał dziennik. Dyrektor generalny i założyciel Tesli Elon Musk zapowiedział, że firma ma wystarczającą ilość pieniędzy, aby pokryć 920 mln dolarów długów w obligacjach zmiennych, których spłata przypada na marzec 2019 r.

Reuters podał, że w czwartym kwartale depozyty klientów spadły o 113 mln dolarów względem poprzedniego kwartału do 793 mln dolarów.

Tesla, biorąc pod uwagę "oczekiwany popyt", prognozuje na pierwszy kwartał niższe dostawy modeli S i X - zauważyła agencja. Jest to związane ze zmniejszaniem się federalnych ulg podatkowych na pojazdy marki. Reuters dodał również, że redukcja ulgi zwiększy ceny wszystkich modeli Tesli i może negatywnie wpłynąć na wyniki sprzedaży. Mimo to Tesla zapowiedziała, że w pierwszym kwartale może odnotować zysk pomimo mniejszej liczby dostaw jej flagowych modeli S i X. Firma jednocześnie ostrzegała przed wyzwaniami, takimi jak logistyka i globalne dostawy nowego Modelu 3.

Amerykański koncern zapowiedział, że plany obniżenia cen Modelu 3 zależą od szybkiej budowy fabryki w Chinach. Tesla spodziewa się, że będzie tam produkować 500 tys. pojazdów rocznie zaczynając najpóźniej od drugiego kwartału 2020 r. Agencja dodała, że zgodnie z wcześniejszymi założeniami cel ten miał zostać osiągnięty jeszcze w 2018 r. Na początku zakład w Szanghaju ma jednak produkować 3 tys. egzemplarzy tygodniowo. Koncern podał, że zgodnie z oczekiwaniami do końca roku produkcja w amerykańskiej fabryce wzrośnie do 7 tys. egzemplarzy tygodniowo. 

ML/PAP

Komentarze