Reklama

Elektromobilność

Tesla wyprzedziła VW - jest drugim najbardziej wartościowym producentem aut

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Tesla stała się drugim najbardziej wartościowym producentem aut na świecie, wyprzedzając niemiecką grupę Volkswagen. Globalnym liderem pozostaje jednak japońska Toyota - podała agencja Reutera.

Agencja przypomniała, że podczas ostatnich trzech miesięcy wartość akcji Tesli wzrosła ponad dwukrotnie od opublikowania w trzecim kwartale 2019 roku zysku. Do tego Musk poinformował inwestorów, że firma otworzy swoją chińską fabrykę szybciej niż zakładano. 

Podczas wzrostu cen akcji Tesla przewyższyła wielu swoich globalnych rywali: Hondę, BMW, General Motors i Daimlera.

W środę wartość rynkowa koncernu przekroczyła zaś 100 mld dolarów - co było pierwszym przypadkiem w historii amerykańskich giełdowych firm motoryzacyjnych. W środę wieczorem przewyższyła zaś wycenę VW w wysokości 99,4 mld USD. Dla porównania kapitalizacja rynkowa Toyoty wynosi obecnie ok. 233 mld dolarów. 

Reuter wskazał, że wzrost cen udziałów Tesli wskazuje na wzrost zaufania inwestorów wobec przyszłości elektrycznych samochodów. Sceptycy nadal obawiają się jednak o utrzymanie przez firmę zysków w dłuższej perspektywie, poziom płynności finansowej i rozwój przedsiębiorstwa. 

Według raportu finansowego Tesli prognozy sprzedaży na najbliższe 12 miesięcy nie plasują spółki nawet w pierwszej dwudziestce producentów aut. Zapowiedziana sprzedaż na poziomie 31 mld USD jest zaś tylko ułamkiem ogłoszonych przez Toyotę prognoz w wysokości 276 mld. VW szacuje zaś 283 mld USD, a Daimler 191 mld w sprzedaży - wynika z danych Refinitiv.

Reklama

Komentarze

    Reklama