Reklama

Elektromobilność

Tesla przyjmuje zamówienia na Model 3 produkowany w Chinach

Fot. Wesley Fryer / Flickr
Fot. Wesley Fryer / Flickr

Tesla zaczęła przyjmować zamówienia na produkowany w Chinach samochód elektryczny Model 3 - ogłoszono w piątek. Pojazd będzie można kupić za 328 tys. juanów (47,5 tys. dolarów), czyli o 49 tys. juanów mniej niż za importowaną wersję.

Amerykański koncern szacuje, że rozpoczęcie sprzedaży produkowanego w Chinach samochodu poprawi wyniki sprzedaży i podniesie dochody firmy.  

Zjeżdżające z taśmy produkcyjnej Gigafactory w Szanghaju samochody będą mieć zasięg 460 km. Pierwsze egzemplarze mają trafić do odbiorców w okresie od 6 do 10 miesięcy.

"Obniżenie ceny uczyni je bardziej dostępnymi" - zaznaczyła Tesla w komunikacie opublikowanym w ChRL. Do końca roku firma ma w kraju wprowadzić szybkie ładowarki do samochodów elektrycznych - V3 Supercharger. Według zapewnień nowa technologia ma skrócić czas ładowania akumulatora do ok. 15 minut. 

Na chwilę obecną Tesla importuje wszystkie swoje samochody z USA. Tym samym nie może korzystać z dopłat władz w Pekinie, a jej produkty są dodatkowo obłożone cłami. Firma liczy, że dzięki produkcji w Szanghaju będzie mogła zwiększyć swą obecność na największym rynku motoryzacyjnym świata. Dodatkowo uniknie konsekwencji wojny handlowej na linii Waszyngton - Pekin. 

Potrzebę wyjścia poza USA pokazały ostatnie kwartalne wyniki finansowe, w których Tesla nie zrealizowała prognoz analityków. W tym roku cena akcji firmy spadła o 43 proc. (PAP) 

Reklama

Komentarze

    Reklama