Elektromobilność

Tesla ma "zielone światło" na produkcję w Gigafactory Szanghaj

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Tesla została wpisana na listę zatwierdzonych producentów motoryzacyjnych w Chinach. Rządowy certyfikat jest ostatnim z dokumentów wymaganych przed rozpoczęciem produkcji, którą firma może podjąć w każdej chwili. - podała w czwartek agencja Reutera.

W czwartek wpis na listę ogłosiło chińskie ministerstwo przemysłu i technologii informatycznych. 

Oznacza to, że "Tesla dostała zielone światło na start produkcji w ChRL" - wskazał analityk firmy Automotive Foresight Yale Zhang. Dodał, że koncern może zdecydować się na rozpoczęcie montażu w każdej chwili.

Tego samego dnia Gigafactory w Szanghaju została podłączona do państwowej sieci energetycznej State Grid. Proces zajął rekordowo szybkie 6 miesięcy. Poziom energii jest obecnie wystarczający do rozpoczęcia produkcji, ale docelowo moc ma wzrosnąć nawet ośmiokrotnie - podała agencja Bloomberga. 

Tesla nie skomentowała sprawy. 

Chiński zakład Tesli wzniesiony za sumę 2 mld dolarów będzie pierwszą fabryką samochodów na terytorium Chin kontrolowaną w pełni przez zagraniczną firmę i pierwszą fabryką przedsiębiorstwa Elona Muska poza USA. 

Wcześniej w październiku anonimowe źródła Reutera wskazywały, że nie wiadomo, czy fabryce uda się osiągnąć zakładany cel produkcji 1-2 tys. sedanów Model 3 na tydzień. "Faktyczny wolumen produkcji zależeć będzie od wielu czynników, m.in. liczby zamówień, efektywności świeżo zatrudnionych pracowników, łańcucha dostaw i tak dalej" - podał informator wewnątrz firmy Tesla. 

Agencja wskazała, że początkowo produkcja z szanghajskiego Gigafactory ma osiągnąć 250 tys., a następnie 500 tys. pojazdów rocznie. Z czasem liczba ta ma wzrosnąć nawet do 1 mln. (PAP) 

Źródło:
PAP

Komentarze