Reklama

Elektromobilność

Nissan chce podbić chiński rynek elektromobilności

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Nissan Motor do 2022 r. zainwestuje w Chinach 60 mld juanów (ok. 9,5 mld USD) na rzecz rozwoju elektromobilności. Japoński koncern za pośrednictwem spółki joint venture z chińską grupą Dongfeng Motor zamierza wyprodukować 20 nowych modeli aut elektrycznych.

Nissan planuje do 2022 roku zwiększyć sprzedaż samochodów w Chinach o 70 proc. w porównaniu z rokiem 2017, do 2,6 mln sztuk rocznie. Duża część tego wzrostu ma przypaść na auta elektryczne – powiedział dziennikarzom w Pekinie szef chińskiego wydziału Nissana Jun Seki.

W planie jest stworzenie ponad 40 nowych modeli aut, z czego połowa ma mieć napęd elektryczny. Sześć nowych modeli ma wejść na rynek do 2019 roku pod markami Nissan, Dongfeng Motor Group oraz należącej do niej Venucia – podał japoński tygodnik „Nikkei Asian Review”.

Według Bloomberga Nissan upatruje w Chinach szansy na rozwój w obliczu zastoju na rynku amerykańskim oraz słabnącego popytu w Japonii. Wcześniej zwiększenie inwestycji w Chinach ogłosiły m.in. Volkswagen, General Motors, Honda i Toyota.

Chiny, które są największym rynkiem motoryzacyjnym świata, prowadzą kampanię stopniowego odchodzenia od samochodów spalinowych na rzecz aut napędzanych tzw. nowymi energiami.

Zgodnie z ogłoszonymi we wrześniu ub.r. kwotami, od 2019 roku krajowe i zagraniczne firmy motoryzacyjne będą musiały osiągnąć odpowiednią liczbę punktów, odpowiadającą 10 proc. całkowitej liczby aut sprzedanych w Chinach, a w przeciwnym razie zmuszone będą do zakupu dodatkowych pozwoleń lub zostaną ukarane grzywną. W 2020 roku próg ten zostanie podniesiony do 12 proc. Punkty będą związane z produkcją pojazdów o niskich emisjach spalin, przy czym liczba punktów przyznawanych za każde ekologiczne auto będzie uzależniona m.in. od zasięgu pojazdu. Kwoty będą dotyczyły wszystkich firm, które sprzedają w Chinach ponad 30 tys. pojazdów rocznie.

Pierwotnie system miał wejść w życie już w tym roku, ale chińskie ministerstwo przemysłu i technologii informacyjnej zdecydowało się odroczyć jego wprowadzenie do roku 2019.

Volkswagen zapowiedział wcześniej, że wspólnie z partnerami zainwestuje w Chinach w technologię aut o niskich emisjach 10 mld euro. Ford z kolei informował, że razem ze swoim chińskim partnerem Anhui Zotye Automobile wyda 5 mld juanów (blisko 800 mln USD) na przygotowanie produkcji i sprzedaży w Chinach małych samochodów elektrycznych.

Jak podaje „Nikkei”, joint venture Nissana i Dongfeng Motor sprzedało w ubiegłym roku w Chinach 1,52 mln pojazdów – o 12 proc. więcej niż w roku poprzednim. Wyprzedziło tym samym południowokoreański koncern Hyundai Motors i awansowało na trzecią pozycję na chińskim rynku motoryzacyjnym. Liderami są niemiecki Volkswagen i amerykański General Motors, które sprzedały w ubiegłym roku w Chinach po ponad 4 mln aut.

kn/PAP

Komentarze