Reklama

Elektromobilność

Niemcy: porozumienie ws. sprzedaży gruntów pod budowę GigaFabryki Tesli

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Tesla porozumiała się ws. zakupu nieruchomości pod stolicą Niemiec, na której powstanie jej pierwsza europejska fabryka - poinformowały lokalne władze. Zgodę na zakup gruntu o powierzchni 300 hektarów wydała rada dyrektorów amerykańskiego koncernu.

Fabryka Tesli zlokalizowana będzie w Gruenheide w kraju związkowym Brandenburgia. 9 stycznia landowy komitet finansów zaakceptował sprzedaż gruntów amerykańskiej firmie.

Z oficjalnych danych lokalnych władz wynika, że nieruchomość została wyceniona na kwotę 40,91 mln euro. To obszary poprzemysłowe, które sprawdzono pod kątem obecności niewybuchów z czasów II wojny światowej. Okolica była w jej trakcie bombardowana przez lotnictwo USA.

Szacuje się, że Tesla stworzy w regionie 7 tys. miejsc pracy. Mimo tego w weekend przeciwko inwestycji protestowało ok. 250 osób. Ich zdaniem fabryka będzie stanowić zagrożenie dla dostaw wody i środowiska naturalnego.

W niemieckiej fabryce Tesli będą produkowane sedany Model 3 oraz crossovery Model Y. W przyszłości planowane jest poszerzenie produkcji, która ma wynosić do 500 tys. egzemplarzy rocznie.

Zakłady w Gruenheide mają zostać otwarte w lipcu 2021 roku. W fabryce powstanie walcownia, odlewnia, blacharnia, lakiernia, zakłady fotelarskie i tworzyw sztucznych. Dodatkowo będą produkowane tam baterie oraz napędy. Samochody będą składane na miejscu - wynika z oficjalnych informacji.

Przez długi czas amerykańska firma opierała swą działalność na zakładach we Fremont w Kalifornii. Ostatnio ruszała produkcja w ramach chińskiej fabryki w Szanghaju.

Reklama

Komentarze

    Reklama