Reklama

Elektromobilność

Macquire: ceny litu mogą wzrosnąć dwukrotnie w ciągu 4 lat

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Kontrakty giełdowe na lit  idą w górę  po tym, jak bank inwestycyjny Macquarie dołączył do innych firm, przewidując dalszy wzrost cen kluczowego metalu akumulatorowego, napędzany rosnącym popytem ze strony sektora pojazdów elektrycznych (EV).

Analitycy banku przewidują obecnie wzrost cen o 30–100% w ciągu najbliższych czterech lat. 

"Nasza optymistyczna prognoza popytu na pojazdy elektryczne zakłada, że rynek litu osiągnie deficyt w 2022 r., a od 2025 r. pojawią się istotne niedobory" - napisał Macquarie  w raporcie .

Według banku, scenariusz ten spowodowałby wzrost cen do ponad 720 dolarów za tonę. Spośród dwóch głównych form przetworzonych metali, węglan litu, prawdopodobnie pozostanie powyżej ceny wynoszącej 13 000 USD za tonę, podczas gdy oczekuje się, że wodorotlenek litu będzie przekraczał 16 000 USD za tonę.

Ceny spotowe litu w Chinach zaczęły rosnąć pod koniec 2020 r., a ożywienie przyspieszyło w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 r. Ceny węglanu litu były wyższe o około 70% od tych początku roku, podczas gdy chińskie ceny wodorotlenku litu wzrosły o 55-60%. Macquarie zauważa, że ceny węglanu litu na rynku azjatyckim kształtują się obecnie na poziomie 10-20% wyższym niż ceny wodorotlenku litu.

Reklama

Komentarze

    Reklama