List otwarty prezesa ZPP do Krzysztofa Tchórzewskiego

18 stycznia 2018, 16:02
350_350_matched_grayscale_file-519233d57c275318fb0c6354e5ac5dd2
Fot. www.zpp.net.pl

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, wystosował list otwarty do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Dotyczy on zwolnienia z akcyzy części pojazdów hybrydowych. Poniżej prezentujemy jego treść.

Drogi Krzysztofie,

Przepraszam, że nie używam tych wszystkich tytułów i rytuałów, ale mój list ma charakter dziękczynny i prywatny, a w końcu znamy się ze 30 lat. 

Zawsze twierdziłem, że ziomkostwo to podstawa i my, Południowi Podlasianie, powinniśmy się wspierać jak się da i po maxie. Cieszę się, że podzielasz ten pogląd i postanowiłeś wspomóc ziomala!

Nie wiem skąd się dowiedziałeś, mniejsza o to, że zamierzam w przyszłym roku nabyć hybrydowego SUVa z kablem za 300 tysięcy złotych – ale bardzo Ci dziękuję, że postanowiłeś te wypasione bryki, zwolnić z akcyzy. Stosowna ustawa, mimo miażdżącej krytyki m.in. senatorów PIS, z Twoim ręcznym sterowaniem w modelu „ruki pa szwam” - właśnie przeszła przez Senat. Dzięki temu zaoszczędzę około 60 tysięcy, które chyba wydam na wakacje z koleżkami na Bora Bora lub Fidżi. Mówią, że na Fidżi mają wyborną selekcję szampanów, prosecco i ostryg, ale Bora Bora też ma swoje atuty. Co przedkładasz? Doradź. Twoje zdanie jako fundatora na pewno zostanie wzięte pod uwagę.  

Co prawda ta ustawa bardzo nie spodobała się mojej sekretarce, która planowała nabyć hybrydowe auto bez kabla za 60 tysięcy, których to aut w swojej wiekopomnej ustawie z akcyzy nie zwolniłeś! I słusznie, Krzysztofie! Po pierwsze – ona nie jest z Południowego Podlasia, po drugie – jest młoda i jeszcze ma czas, niech się za robotę weźmie, a po trzecie – niech zmieni pracę i weźmie kredyt, ucha cha cha! Poza tym my w jej wieku jeździliśmy furmankami a nie hybrydami! 

Ne przejmuj się gromami, które na Ciebie spadną, że rzekomo kontynuujesz dość słabą politykę III RP, że koszt utrzymania państwa mają ponosić wyłącznie biedni, a bogaci nie płacić nic. To nie ludzie – to wilki! W istocie decyzja, żeby hybrydowe fury po 300 tysięcy zwolnić z akcyzy, a te po 60 tysięcy nie zwolnić – to decyzja wielce prorozwojowa. Pokazuje milionom Polaków, do czego powinni dążyć i o czym powinni marzyć – o dołączeniu do „nadzwyczajnej kasty”, którą będzie zwolniona z akcyzy! Jak to zrozumieją, to będą się rozwijać, a może nawet wezmą drugą pracę i kredyt!

Ignoruj też z pogardą, że owa regulacja nie ma służyć rozwojowi elektromobilności, tylko różnym grupom interesów, Niemcom czy komu tam. Wróć – tematu Niemców może lepiej nie poruszajmy. Albo nie. Spójrzmy prawdzie w oczy i nie bójmy się tego powiedzieć: czy nie jesteśmy winni wdzięczności niemieckim koncernom motoryzacyjnym? Czy wolimy, żeby Polacy jeździli Zaporożcami i Polonezami czy wypasionymi niemieckimi furami? Za tą misję cywilizacyjno-charytatywną, jaką niemieckie koncerny samochodowe odgrywają wobec nas od 30 lat, powinniśmy wykonać coś znacznie większego niż tylko zwolnienie ich najdroższych samochodów z akcyzy! W ogóle wszystkie ich samochody powinniśmy zwolnić z akcyzy i z VAT! Mamy przecież całe tabuny sekretarek, mechaników, pracowników w fabrykach, drobnych przedsiębiorców, którzy mogą za to zapłacić! Odwagi, nie daj się zastraszyć!

Tak czy inaczej – jeszcze raz bardzo dziękuję. 60 tysięcy piechotą nie chodzi! Elektromobilność tylko dla bogatych! Chamy do roboty i po kredyt! Południowe Podlasie rulez!

Twój zawsze oddany ziomal,
Cezary Kaźmierczak

PS.
Niezłe jaja też zrobiłeś następnego dnia w Pałacu Prezydenckim, organizując z Prezydentem konferencję o „powszechnej elektromobilności”!!! Numer pierwsza klasa! Od czasów Millera nikt aż tak ostro po bandzie nie pojechał! Gratki! Miejmy nadzieję, że się nie pokapują.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
diament
środa, 7 lutego 2018, 09:35

Elektromobilność to ślepy zaułek, prąd trzeba wyprodukować w elektrowniach i to niestety konwencjonalnych gdyż chimeryczne wiatraki mogą zapewnić wielodniowe przestoje tych cudów techniki. A materiały do produkcji akumulatorów, jakoś większość złóż znajduje się w rękach chińczyków nawet jak sa w Afryce? Wiele jest do zrobienia i przemyślenia, trzeba uruchomić system badawczo rozwojowy a nie zza biurka polityka klepnąć megalomanią trącącą frazę o - szklanych domach i elektromobilności...

Naiwny
sobota, 3 lutego 2018, 22:44

Hybryda plug-in to zwykła ściema, ładowanie takiego samochodu z gniazdka pozwala przejechać 15-30 km. Dalej zaczyna jechać jak zwykła hybryda. Ale zwykłe hybrydy nie są takie złe - ich emisja jest zdecydowanie niższa niż nprmalnych samochodów spalinowych. Dzielenie hybryd na te z ładowarką i bez jest naprawde bez sensu. Ale minister wie lepiej szczególnie, że hybrydy plu-in robi bmw i mercedes a ostatnio volvo. Ale to szczegół.

Bartek
piątek, 19 stycznia 2018, 10:31

Co za głupota w tym \"liście\". Widać autor nie przeczytał ustawy. Z akcyzy zwolnione są samochody elektryczne oraz hybrydy plug-in. Te samochody będą mogły też jeździć bus pasami i darmowo parkować. Czy naprawdę autor uważa że zwykłe hybrydy powinny też być zwolnione z akcyzy i korzystać z innych udogodnień? Czy w ten sposób rozwijać się będzie elektromobilność? Sam w konsultacjach społecznych sugerowałem aby wykreślić zwykłe hybrydy i zostawić co najwyżej te plug-in.

EV-driver
piątek, 19 stycznia 2018, 10:00

A pokapowali się już dzień wcześniej, jak wyciekły fotki BMW z ogonkami ść w adresie www. Te ogonki to zwierciadło posiadanej wiedzy o technologii. http://forum.samochodyelektryczne.org/viewtopic.php?p=32991&sid=063c6b475e518b1f35297d040fd90471#32991

Tweets Energetyka24