Elektroenergetyka
Wojciech Dąbrowski prezesem Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła, został ponownie wybrany na stanowisko prezesa Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ). Wyboru dokonało Krajowe Zgromadzenie Członków PTEZ, podczas odbywającego się w Kazimierzu Dolnym I Kongresu Kogeneracji.
Prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych podziękował za zaufanie, którym po raz kolejny obdarzyli go przedstawiciele Krajowego Zgromadzenia Członków PTEZ. Podsumował ostatni rok działalności organizacji, a w szczególności jej wkład w założone i konsekwentnie realizowane działania, jakimi były: wprowadzenie nowego systemu wsparcia kogeneracji, założenia mechanizmu rynku mocy, dostosowanie do nowych regulacji unijnych, prace w obszarze nowych taryf oraz rola ciepłownictwa w Polityce Energetycznej Państwa. Wojciech Dąbrowski podkreślił też wagę współpracy z administracją rządową we wprowadzeniu zmian legislacyjnych w obszarze energetyki w minionym roku, a także w prowadzonych działaniach negocjacyjnych z Komisją Europejską. Zadeklarował także kontynuację wspólnych działań w kolejnym roku.
Wojciech Dąbrowski wskazał kluczowe kierunki aktywności Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych w najbliższej przyszłości. Podkreślił znaczenie i rolę organizacji w działaniach na rzecz rozwoju kogeneracji w naszym kraju, w tym konieczność dalszego aktywnego udziału Towarzystwa w ogólnopolskiej i międzynarodowej debacie na temat kształtu energetyki i ciepłownictwa. Jednym z priorytetów prezesa Dąbrowskiego jest dalsza merytoryczna i bliska współpraca z administracją rządową, samorządową i przedstawicielami branży energetycznej oraz ciepłowniczej. Podkreślił rolę PTEZ w promowaniu kogeneracji wśród samorządowców, przedsiębiorców oraz odbiorców indywidualnych, szczególnie w kontekście roli kogeneracji w walce o czyste powietrze w Polsce.
- Dziś energetyka to nie tylko skomplikowane procesy technologiczne i kosztowne inwestycje w infrastrukturę techniczną. To również aspekt zdrowotny, ekologiczny, społeczny i ekonomiczny, które coraz wyraźniej wybrzmiewają w debacie publicznej- podkreśla Wojciech Dąbrowski– Pragniemy uczestniczyć w tej dyskusji, prezentując zalety kogeneracji, jej znaczenie w miksie energetycznym i rolę, jaką może wkrótce odgrywać w produkcji energii i ciepła w naszym kraju – dodaje.
Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ)powstało w 1991 r. jako organizacja skupiająca elektrociepłownie produkujące w Polsce ciepło i energię elektryczną w kogeneracji. Organizacja od prawie 30 lat promuje technologię kogeneracyjną, jako najbardziej wydajny i bezpieczny dla środowiska sposób wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. PTEZ podejmuje działania, aby – tam gdzie jest to uzasadnione – istniejące ciepłownie i kotłownie zamienić na jednostki kogeneracyjne. PTEZ jest aktywnym uczestnikiem debaty na temat kierunków rozwoju energetyki i ciepłownictwa, działa na rzecz ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego. Towarzystwo promuje proefektywnościowe rozwiązania w energetyce, tworząc przestrzeń do współpracy i dyskusji na temat nowoczesnych rozwiązań w produkcji energii elektrycznej, ciepła oraz chłodu. Obecnie PTEZ to ponad 110 członków zwyczajnych, 14 wspierających i 8 honorowych. (PTEZ)