Reklama

Wiadomości

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Na wtorkowym posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się m.in. projektem ustawy o bonie energetycznym i projektem Prawa komunikacji elektronicznej. Ze względu na Europejski Kongres Gospodarczy, który odbywa się w Katowicach, Rada Ministrów wyjątkowo zbierze się właśnie w tym mieście.

Jak przekazał na portalu X szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek, w ten wtorek rząd zbierze się w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a posiedzenie rozpocznie się o godz. 12. Wcześniej, o godz. 10, szef rządu Donald Tusk oraz szefowa KE Ursula von der Leyen wezmą udział w inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W wydarzeniu tym uczestniczą też inni przedstawiciele rządu.

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym, który ma m.in. przedłużyć obowiązywanie zamrożonych cen energii elektrycznej na drugą połowę 2024 r. Maksymalny pułap ceny za energię elektryczną ma wynieść 500 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 693 zł za MWh dla jednostek samorządu, podmiotów użyteczności publicznej oraz dla małych i średnich przedsiębiorców. Obecnie cena maksymalna energii dla gospodarstw domowych to 412 zł netto – bez VAT i akcyzy – za 1 MWh w przypadku odbiorców, którzy nie przekraczają wyznaczonych limitów.

Czytaj też

Zgodnie z projektowanymi przepisami bon energetyczny ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. i ma mieć wartość od 300 do 1200 zł. Bon będzie wypłacany gospodarstwom z określonym limitem dochodu na osobę. W projekcie przewiduje się, że będzie miał wartość 300 zł dla jednoosobowego gospodarstwa, dla 2-3 osobowego – 400 zł, a dla 4-5 osobowego – 500 zł, zaś dla sześcio- i więcej osobowego–- 600 zł.

Kolejnym punktem harmonogramu jest projekt Prawa o komunikacji elektronicznej (Pke), który wdraża Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej – czyli unijną dyrektywę, która zawiera szereg uaktualnionych przepisów regulujących sieci łączności elektronicznej, usługi telekomunikacyjne oraz towarzyszące urządzenia i usługi.

Reklama

Nowe przepisy mają na celu zachęcenie do inwestowania w szybkie sieci szerokopasmowe oraz zapewnienie większej skuteczności regulacyjnych ram instytucjonalnych rynku komunikacji elektronicznej. W projektowanych przepisach pojawiły się również nowe obowiązki dotyczące np. sieci o bardzo dużej przepustowości, czy też procedura ułatwiająca migrację z przestarzałej infrastruktury miedzianej.

Ministrowie zajmą się również przepisami wprowadzającymi tę ustawę oraz sprawami bieżącymi.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama