Reklama

Wiadomości

Szwedzki rząd ogłosił pakiet energetyczny dla Ukrainy

Ulf Kristersson, premier Szwecji
Ulf Kristersson, premier Szwecji
Autor. © European Union, 2024, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Rząd Szwecji ogłosił we wtorek pakiet energetyczny dla Ukrainy o wartości 650 mln koron (ok. 56 mln euro), mający pomóc zapewnić dostawy prądu do produkcji broni oraz dla ludności cywilnej.

Jak podkreślił minister pomocy rozwojowej i handlu Johan Forssell, ze względu na pilne potrzeby w związku z ostatnimi rosyjskimi atakami priorytetowy będzie region charkowski. – Sfinansowana zostanie naprawa infrastruktury energetycznej, zakup generatorów prądu, transformatorów, instalacji słonecznych z bateriami – wymienił Forssell.

Według ministra w następnej kolejności inwestycje obejmą także Odessę, Kijów oraz Mikołajów. – Jest to kwestia nie tylko dostaw prądu dla ludności cywilnej, ale możliwości kontynuacji produkcji broni na terytorium Ukrainy – zaznaczył Forssell.

Reklama

Szef resortu przypomniał o zaangażowaniu szwedzkich przedsiębiorstw z branży energetycznej w odbudowę Ukrainy ze zniszczeń w związku z pełnoskalową inwazją Rosji rozpoczętą w 2022 roku. Wkrótce otwarte ma zostać szwedzkie przedstawicielstwo handlowe w Ukrainie, a rząd zmienia zasady gwarancji kredytowych dla eksporterów, aby możliwe było inwestowanie w kraju w stanie wojny.

Ukraina jest obecnie największym beneficjentem szwedzkiej pomocy rozwojowej. Rząd w Sztokholmie od 2022 roku przekazał ukraińskim władzom darowizny, w tym sprzęt wojskowy, o wartości 37 mld koron (ok. 3,3 mld euro).

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama