PSE uspokajają: blackout w Hiszpanii nie zagraża Polsce

Blackout w Hiszpanii nie stanowiła zagrożenia dla bezpieczeństwa pracy polskiego systemu - zapewnia Maciej Wapiński, rzecznik Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w rozmowie z serwisem Energetyka24. Choć w całej Europie odnotowano niewielkie zmiany częstotliwości, w Polsce były one minimalne i nie wykraczały poza bezpieczne parametry pracy sieci.
Jak podkreślił rzecznik PSE, polski operator nie musiał podejmować żadnych ponadstandardowych działań ani uruchamiać procedur awaryjnych. System pracował stabilnie, a wszystkie procesy operacyjne przebiegały zgodnie z planem. „Nie ma powodów do niepokoju” – uspokajał Wapiński.
Wapiński dodał, że obecnie przyczyny awarii w Hiszpanii nie są jeszcze oficjalnie znane, a ich analiza należy do operatora hiszpańskiego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Operatorów Systemów Przesyłowych ENTSO-E. Standardowo po takich incydentach powstaje raport, który szczegółowo bada przyczyny i pozwala na wyciągnięcie wniosków na przyszłość, by lepiej zabezpieczać europejskie sieci energetyczne.
Odnosząc się do aktualnej sytuacji w Hiszpanii, rzecznik PSE poinformował, że hiszpański operator na bieżąco informuje o sukcesywnym przywracaniu zasilania w poszczególnych regionach. Pełne zakończenie procesu odbudowy będzie zależało od działań lokalnych służb energetycznych.
Obecnie hiszpańscy operatorzy koncentrują się na odbudowie systemu i przywracaniu dostępu do energii dla wszystkich odbiorców. Odnosząc się do kwestii współpracy międzynarodowej, Wapiński wyjaśnił, że choć PSE utrzymują stały kontakt z operatorami w całej Europie, najbliższa i najbardziej intensywna współpraca odbywa się z systemami krajów sąsiadujących. Ma to szczególne znaczenie dla stabilności przepływów energii i zapewnienia ciągłości wymiany handlowej. Jednocześnie, za pośrednictwem struktur ENTSO-E, na bieżąco przekazywane są także informacje z dalszych państw, w tym z Hiszpanii.
Czy Polska jest gotowa na blackout?
Rzecznik PSE odniósł się także do procedur bezpieczeństwa obowiązujących w polskim systemie elektroenergetycznym. Wyjaśnił, że każdy operator przygotowuje plany obrony i odbudowy systemu na wypadek dużych awarii. Istotną rolę odgrywają tu tzw. usługi Black Start, czyli zdolność niektórych elektrowni do samodzielnego uruchomienia się bez zewnętrznego źródła zasilania. Dzięki temu możliwe jest stopniowe odbudowywanie pracy całego systemu po poważnej awarii.