• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Prezes URE: wkrótce rozpatrzymy wnioski o zmiany taryf na energię dot. tego roku

Fot. Fot. URE

Do URE wpłynęło kilka wniosków o podwyższenie taryfy za energię jeszcze w tym roku; wkrótce te wnioski zostaną rozpatrzone – powiedział PAP w środę we Wrocławiu prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

Gawin przyznał, że do URE złożono kilka wniosków o zmiany taryf na energię elektryczną jeszcze w tym roku. „Trzeba przy tym powiedzieć, że nie wszystkie przedsiębiorstwa taryfowe złożyły takie wnioski. Jesteśmy na ukończeniu postępowań w tej kwestii" – powiedział prezes URE.

Czytaj też

Dodał, że równolegle prowadzone są postepowania, które dotyczą taryf na przyszły rok. „W 2023 r rozliczenia za energię będą do pewnego limitu zużycia na poziomie roku 2022 r., a po przekroczeniu limitu mamy cenę, która jest wprost określona w ustawie" – mówił Gawin.

Prezes URE podkreślił, że od września wpływ na cenę energii elektrycznej mają głównie koszty jej wytworzenia. „Właściwie całkowicie został wyeliminowany element spekulacyjny. Wcześniej element spekulacyjny był bardzo duży, wynikał to m.in. z dynamicznej zmiany cen paliw. W momencie kiedy ktoś oferował produkt dla klienta końcowego, to próbował - mając na uwadze dynamiczną zmienność rynku - odzwierciedlić koszty tej zmienności" – mówił Gawin.

Źródło:
PAP

Komentarze