Reklama

Wiadomości

PGE modernizuje ESP Porąbka-Żar. Wymienione zostaną turbozespoły

Fot. PGE EO
Fot. PGE EO

Spółka PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE rozpoczęła modernizację Elektrowni Szczytowo-Pompowej (ESP) Porąbka-Żar (Śląskie). Prace obejmą remont zbiornika górnego i wymianę turbozespołów.

W związku z remontem konieczne było odstawienie elektrowni i opróżnienie górnego zbiornika. Jak poinformowała w czwartek PGE, w zbiorniku ruszyło frezowanie skarp i dna, budowa warstw drenażowej i szczelnej zbiornika, przewidziana jest też modernizacja dolnego i górnego ujęcia wody wraz z torem wodnym. Jednocześnie trwa remont na rozdzielniach 220 kV. Prace te mają potrwać do końca września 2024 r. i wtedy też ESP ma wrócić do eksploatacji.

W październiku zacznie się natomiast wymiana hydrozespołów. Jak podkreśliła PGE, w tym czasie wyłączony będzie jedynie aktualnie modernizowany zespół, pozostałe będą działać normalnie.

PGE modernizuje ESP Porąbka-Żar, drugą co do wielkości w Polsce

Według PGE modernizacja elektrowni zwiększy jej efektywność operacyjną poprzez dostosowanie hydrozespołu do możliwości długotrwałej pracy w trybie kompensacyjnym, zmniejszy też częstotliwości napraw oraz modyfikacji. Oznacza to także dostosowanie instalacji do obecnych i przyszłych potrzeb regulacyjnych i rynkowych, zapewnienie rentownej pracy elektrowni, tj. rynku mocy, rynku energii, rynku usług systemowych oraz zwiększenie sprawności – podkreśliła spółka.

Reklama

Elektrownia Porąbka-Żar o mocy zainstalowanej 540 MW to druga po ESP Żarnowiec co do wielkości tego typu instalacja w Polsce i jedyna w kraju elektrownia podziemna. Jako zbiornik dolny wykorzystuje Jezioro Międzybrodzkie, którego zapora znajduje się w Międzybrodziu Bialskim, natomiast całkowicie sztuczny górny zbiornik wybudowany jest na szczycie Góry Żar.

Jak zaznaczyła PGE, na czas remontu elektrownia będzie zamknięta dla zwiedzających. Utrudnienia mogą dotyczyć bezpośredniego sąsiedztwa zbiornika górnego.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz 39 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich źródeł wynosi ponad 2540 MW.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientów. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają prawie 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. PGE jest spółką akcyjną, w której Skarb Państwa ma prawie 61 proc. akcji.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama