Wiadomości
Norwegia ograniczy eksport energii do Europy? „Sytuacja jest absolutnie fatalna"
Norwegia stoi w obliczu kryzysu cen energii, który wywołał polityczną burzę. Dwie rządzące partie w koalicji rządowej rozważają zakończenie współpracy w zakresie połączeń energetycznych z Danią, a także renegocjację umów dotyczących interkonektorów z Wielką Brytanią i Niemcami.
Ceny energii elektrycznej w południowej Norwegii osiągnęły w tym tygodniu rekordowy poziom 13,16 koron norweskich (1,18 dolara) za kilowatogodzinę, co jest najwyższą stawką od 2009 roku i aż dwudziestokrotnie wyższą w porównaniu do cen sprzed tygodnia. Powodem są m.in. bezwietrzne dni w Niemczech i na Morzu Północnym oraz wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną zimą. Norweski minister energii, Terje Aasland, określił obecną sytuację mianem „absolutnie fatalnej”. Rządząca Partia Pracy zapowiada, że w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych będzie walczyć o wyłączenie interkonektorów do Danii, gdy umowa w 2026 roku dobiegnie końca.
Koalicyjna Partia Centrum od dawna opowiada się za zakończeniem współpracy z Danią i renegocjacją umów z Wielką Brytanią i Niemcami. Krytycy argumentują, że Norwegia powinna priorytetowo traktować potrzeby krajowe i eksportować energię jedynie po zapewnieniu niskich cen dla swoich obywateli, jak to miało miejsce przez dekady.
Jak podaje Financial Times, decyzja Norwegii wzbudza jednak zaniepokojenie w krajach UE, które liczą na tanią energię wodną jako sposób na stabilizację cen w Europie. Unijny ambasador w Oslo ostrzegł, że ograniczenie połączeń energetycznych z Norwegią może poważnie zaszkodzić relacjom z UE.
Rosnące ceny energii są od niedawna kluczowym tematem politycznym w Norwegii. Prognozy wyborcze sugerują, że rządząca centrolewicowa koalicja może ponieść porażkę w nadchodzących wyborach, w związku z czym władzę przejmie centroprawica. Postulaty prawicowej Partii Postępu, która prowadzi w sondażach, obejmują zakończenie połączenia z Danią i reformę umów z Wielką Brytanią i Niemcami w celu zmniejszenia wpływu europejskich cen na Norwegię.
Warto podkreślić, że w Norwegii energia w północnych regionach, gdzie jest wytwarzana, jest znacznie tańsza niż na południu, gdzie występuje największe zapotrzebowanie.Podobne trudności związane z cenami energii występują w Szwecji, gdzie różnice między północą a południem kraju są momentami drastyczne z powodu słabej infrastruktury przesyłowej.
WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie