Reklama

Wiadomości

Dwie osoby nie żyją, milion bez prądu - bilans burz śnieżnych w Kanadzie

Fot. Flickr

Dwie osoby zmarły, a ponad milion zostało pozbawionych prądu w czwartek po tym, jak burza lodowa uderzyła w dwie najbardziej zaludnione prowincje Kanady przed świątecznym weekendem, przynosząc marznący deszcz i silny wiatr, który przewrócił drzewa i zważył linie energetyczne.

"W nocy i w czwartek rano ok. tysiąc pracowników próbowało przywrócić zasilanie" - podał dostawca energii elektrycznej Hydro-Quebec, ostrzegając, że może wystąpić więcej przerw w dostawie prądu.

"Jesteśmy pewni, że możemy przywrócić zasilanie do niektórych dotkniętych klientów dzisiaj. Niestety, już teraz oczekuje się, że niektórzy klienci będą nadal bez prądu w piątek i w ten weekend" - dodał dostawca.

Jeden mężczyzna zginął w Quebecu, kiedy spadło na niego drzewo, powiedział premier Francois Legault na briefingu, ostrzegając ludzi, aby uważali na przewody pod napięciem i osłabione drzewa. Inny mężczyzna zginął we wschodnim Ontario, kiedy został uderzony przez spadającą gałąź, podał nadawca CTV News.

Premier Justin Trudeau, który został wybrany do parlamentu w okręgu wyborczym w Montrealu, zaoferował pomoc federalną, jeśli będzie potrzebna.

"To bardzo trudny moment ... brak prądu dla tak wielu ludzi, spadające drzewa, raniące budynki, samochody i inne, jest oczywiście ciągłym problemem" - powiedział Trudeau dziennikarzom na ulicy w swoim okręgu.

Montreal jest jednym z najbardziej dotkniętych obszarów w Quebecu, stanowiąc około połowy wszystkich wyłączeń w tej w dużej mierze francuskojęzycznej prowincji.

Hydro-Quebec ma nadzieję przywrócić zasilanie dla około 70 proc. klientów do piątku do północy, dyrektor przedsiębiorstwa powiedział w telewizyjnym briefingu.

"Niestety, jest to początek długiego weekendu i niektóre obszary są bardziej skomplikowane, że nie będziemy w stanie przywrócić zasilania natychmiast" - powiedział Regis Tellier, wiceprezes Hydro-Quebec operacji i konserwacji.

Komentarze (1)

  1. Niezaszczepiony

    Zapomnieliscie napisać że to wina globalnego ocieplenia...i że gdyby używali paliw syntetycznych to by się to nie stało.