• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Gigantyczne zyski ČEZ. Będzie rekord i potrojenie wyniku

Główna siedziba spółki w Pradze.
Fot. Wikimedia

ČEZ podniósł w czwartek prognozę wyników za ten rok. Czeska spółka energetyczna zanotowała trzykrotny wzrost skorygowanego zysku netto w trzecim kwartale i jest na dobrej drodze do rekordowych zysków i dywidendy w związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej.

Grupa, należąca w 70% do państwa czeskiego, zanotowała 18,7 mld koron (772,15 mln dolarów) skorygowanego zysku netto w trzecim kwartale, przekraczając średnie szacunki Reutersa na poziomie 14,0 mld koron. Zyski ČEZ wzrosły w tym roku, gdy ceny hurtowe energii skoczyły po inwazji Rosji na Ukrainę i odcięciu dostaw gazu do Europy.

Koncern prognozuje, że jego skorygowany zysk netto w 2022 r. wzrośnie do rekordowego poziomu, w przedziale od 65 mld do 75 mld koron, ponieważ odnotowuje większe przychody z handlu surowcami i sprzedaży energii elektrycznej.

Czytaj też

Już trzeci raz spółka podniosła swoją prognozę na 2022 rok. ČEZ podał, że jego prognoza wskazuje na rekordową dywidendę nawet do 112 koron na akcję przy wskaźniku wypłaty na poziomie 60-80% zysku. Po dziewięciu miesiącach zysk netto ČEZ-u wzrósł do 52,3 mld koron, przekraczając poprzedni rekord - 51,9 mld koron z 2009 roku.

Redystrybucja

Czeski rząd stara się wykorzystać nadzwyczajne zyski spółek takich jak ČEZ do finansowania programów łagodzenia obciążeń związanych z rosnącymi rachunkami za energię dla gospodarstw domowych i firm. W środę rząd w Pradze zatwierdził limity przychodów producentów energii elektrycznej, które połączy z już zatwierdzonym specjalnym podatkiem od nadzwyczajnych zysków energetycznych od 2023 r., aby zwiększyć wpływy do budżetu.

Dyrektor finansowy spółki Martin Novak powiedział, że podczas gdy ceny energii elektrycznej w ČEZ -ie będą rosły w 2023 roku, dodatkowe podatki obniżą skorygowany zysk netto w przyszłym roku i zmniejszą potencjał dywidendy w stosunku do rekordowego 2022 roku. Akcje ČEZ spadły o prawie 30% od czerwca, kiedy to osiągnęły prawie 14-letni szczyt.

Komentarze