Wiadomości
Chiny budują elektrownię 3 razy większą od Zapory Trzech Przełomów
Chiny budują elektrownię wodną trzykrotnie większą od Zapory Trzech Przełomów, czyli jednostki tak wielkiej, że wpływającej np. na oś Ziemi.
Władze Chin wydały zgodę na budowę największej na świecie elektrowni wodnej. Instalacja ma powstać na Wyżynie Tybetańskiej (a dokładnie: na rzece Yarlung Zangbo) i generować rocznie 300 mld kWh, a więc mniej więcej dwa razy tyle energii, ile rocznie zużywa cała Polska Całkowity koszt przedsięwzięcia sięgnąć ma ok. 140 mld dolarów.
Projekt jest w swoich założeniach - np. jeśli chodzi o generację energii elektrycznej - ok. 3 razy większy od Zapory Trzech Przełomów, która obecnie dzierży tytuł najpotężniejszej elektrowni świata. Jednostka ta - ze względu na swoje rozmiary - przyniosła światu wiele nieoczekiwanych konsekwencji. Dla przykładu, eksperci NASA oszacowali, że nagromadzenie wody przy Zaporze Trzech Przełomów zwiększyło długość dnia o 0,06 mikrosekundy poprzez wpłynięcie na oś obrotu Ziemi. Dodatkowo, Chińczykom udało się też przesunąć biegun geograficzny planety o 2 centymetry.
Co zatem będzie po budowie Megazapory Tybetańskiej? Trudno powiedzieć; wiadomo natomiast, że pomysł Chińczyków już teraz wywołuje protesty np. w Indiach, które martwią się, że nowa zapora wpłynie na zaopatrzenie w wodę regionów leżących w dole rzeki.