Reklama

Wiadomości

ARP o cenach węgla. W kwietniu zdrożał dla energetyki, staniał dla ciepłownictwa

Autor. Envato

Krajowy węgiel dostarczany z kopalń do energetyki w kwietniu 2024 r. zdrożał wobec marca 2023 r. o 6,4 proc., a węgiel dla ciepłownictwa staniał o 0,7 proc. – wynika z indeksów cenowych Agencji Rozwoju Przemysłu. Rok do roku węgiel dla energetyki był tańszy o 27,3 proc., a węgiel dla ciepłownictwa – o 42,7 proc.

W marcu br. krajowy węgiel dla energetyki taniał wobec lutego 2024 r. o 0,8 proc., a węgiel dla ciepłownictwa – drożał o 1,9 proc.

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) co miesiąc publikuje indeksy obrazujące poziom krajowych cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa, na tle cen międzynarodowych. Jak zaznaczono w najnowszej publikacji, w zachodnioeuropejskich portach w końcu stycznia ub. roku węgiel energetyczny był o 19,7 proc. tańszy niż rok wcześniej – wobec marca br. zdrożał o 0,8 proc.

ARP podała, że wartość krajowego indeksu węgla dla energetyki wyniosła w kwietniu br. 512,62 zł za tonę (w ujęciu jakościowym 23,76 zł za gigadżul wytworzonej z węgla energii), wobec 481,76 zł w marcu br. (22,44 zł za gigadżul). W porównaniu z kwietniem 2023 r. wartość tego indeksu była o 27,3 proc. niższa.

Reklama

Indeks węgla dla ciepłownictwa osiągnął w kwietniu br. roku wartość 606,57 zł za tonę (w ujęciu jakościowym 25,11 zł za gigadżul), wobec 618,75 zł za tonę w marcu (25,50 zł za gigadżul). Wobec kwietnia 2023 r. wartość indeksu dla ciepłownictwa była niższa o 42,7 proc.

Ceny węgla na świecie w kwietniu

Z danych ARP wynika też, że kwiecień 2023 r. był okresem minimalnego wzrostu cen węgla na świecie – w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) wzrosły one wobec marca o 0,8 proc.; były jednocześnie o 19,7 proc. niższe niż w kwietniu 2023 r.

W przeliczeniu na warunki portów ARA, wartość polskich indeksów wyniosła w styczniu ub. roku 148,81 dol. za tonę węgla dla energetyki oraz 156,69 dol. za tonę węgla dla ciepłownictwa.

Reklama

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 – dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła).

Indeksy bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto „na wagonie” w punkcie załadunku – bez uwzględnienia akcyzy, kosztów ubezpieczenia i dostawy.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama