Reklama

Wiadomości

Amerykańska firma energetyczna wypłaci milionowe odszkodowanie. Nie odcięła prądu na czas pożarów

Autor. Envato elements / @wirestock

Amerykańska firma energetyczna Pacific Power zawarła w poniedziałek ugodę, w ramach której wypłaci ok. 180 mln dolarów 400 poszkodowanym w pożarach w stanie Oregon. Mimo ostrzeżeń straży pożarnej firma nie odcięła dopływu prądu, gdy we wrześniu 2020 roku podczas suszy i upałów rozszalała się wichura.

W rezultacie pożarów lasów, uważanych za jedną z największych klęsk żywiołowych w historii stanu, zginęło dziewięć osób. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów, ewakuowano ok. 40 tys. ludzi.

Większość z poszkodowanych objętych poniedziałkową ugodą ucierpiała, gdy ogień ogarnął okolice góry Echo w pobliżu środkowego wybrzeża obszarów turystycznych. Zdaniem sądu, który w styczniu orzekł odszkodowania dla rodzin ofiar śmiertelnych pożarów, Pacific Power zawiniła, bo podczas szalejącej wichury nie odcięła prądu dostarczanego 600 tys. odbiorcom, mimo ostrzeżeń wydawanych przez stanową straż pożarną – podała agencja AP.

Ugoda nie zamknęła sprawy odszkodowań od Pacific Power. Do złożenia pozwu szykuje się m.in. grupa właścicieli winnic, którzy stracili zbiory.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama