Reklama

Elektroenergetyka

Tchórzewski: w przygotowaniu rekompensaty ws. wzrostu cen energii, ale inne warianty też są możliwe

Fot.: Energetyka24.com
Fot.: Energetyka24.com

W przygotowaniu są rekompensat za wzrost cen energii, ale jesteśmy też przygotowani na inne warianty, przedstawimy je po decyzji URE - poinformował w czwartek w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Odpowiadając na pytania posłów PO-KO o wzrost cen energii elektrycznej i system rekompensat dla odbiorców, szef resortu energii podkreślił, że "wysokość taryf dopiero będzie zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki, a nasze końcowe propozycje będą przedstawione po decyzji prezesa URE".

Minister zaznaczył, że "najdalej jesteśmy w przygotowaniu ws. rekompensat, ale inne warianty też są możliwe i też o nich myślimy". Zapewnił też, że "rachunek za energię elektryczną nie wzrośnie w 2019 roku w porównaniu do tego, co było w 2018 r."

Tchórzewski mówił też, że resort chce, żeby małe i średnio przedsiębiorstwa, które stanowią ok. 97 proc wszystkich przedsiębiorstw w Polsce, też miały zrekompensowaną podwyżkę cen energii, podobnie jak i samorządy.

We wtorek Urząd Regulacji Energetyki ogłosił, że prezes URE wzywa dystrybutorów oraz sprzedawców energii do przedstawienia szczegółowych informacji na temat możliwych oszczędności w spółkach, o których informował wcześniej minister energii. Regulator zapowiedział, że zwróci się także do ministra energii o przekazanie danych, które „pozwoliły na oszacowanie oszczędności w spółkach energetycznych na ok. 1 mld zł”. W ocenie URE pojawiająca się możliwość oszczędności wskazuje, że przedsiębiorstwa energetyczne powinny ponownie przeanalizować i skorygować wnioski taryfowe. Prezes URE oczekuje na odpowiedzi przedsiębiorstw do dnia 18 grudnia br.

Nowe ceny mogą wejść w życie najwcześniej 14 dni od dnia opublikowania zatwierdzonej przez prezesa URE taryfy.(PAP)

Reklama

Komentarze

    Reklama