Reklama

Elektroenergetyka

Tchórzewski: dominacja węglowodorów pod znakiem zapytania

Fot. me.gov.pl
Fot. me.gov.pl

Rosnąca popularność paliw alternatywnych i odnawialnych źródeł energii stawia pod znakiem zapytania niekwestionowaną dominację węglowodorów w gospodarce światowej, ale również polskiej – napisał w liście do uczestników konferencji „Polska energetyka w obliczu innowacji” minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Konferencja organizowana przez PGE rozpoczęła się w czwartek w Krynicy Zdroju; w czasie dwudniowej imprezy poruszane będą takie tematy jak innowacje w energetyce, magazyny energii oraz elektromobilność.

W liście skierowanym do uczestników konferencji Tchórzewski, podkreślił, że sektor energetyczny podlega stałemu oddziaływaniu trendów technologicznych i biznesowych. Wśród tych trendów minister wymienił m.in. uwarunkowania środowiskowe oraz technologie informacyjno-komunikacyjne.

Tchórzewski zaznaczył, że "rosnąca popularność paliw alternatywnych i odnawialnych źródeł energii stawia pod znakiem zapytania niekwestionowaną dominację węglowodorów w gospodarce światowej, ale również polskiej".

„Nakładają się na to aspiracje polityczne i społeczne. Skumulowany wpływ tych czynników może w najbliższych latach doprowadzić do strukturalnego przełomu w funkcjonowaniu przedsiębiorstw energetycznych, odbiorców energii oraz łączących ich relacji” – zauważył minister.

W ocenie Tchórzewskiego, Polska posiada potencjał naukowy i technologiczny, aby skorzystać z szans powstających w wyniku nowych trendów w energetyce. „Efektywne włączenie się w globalny wyścig w sektorze energii wymaga określenia kluczowych obszarów, w których sukces jest realny i zgodny ze strategicznym interesem państwa” – napisał.

Minister zaznaczył, że nowoczesne technologie i ich wdrażanie mają szczególne znaczenie w sektorze energii, bo przekładają się na wzrost gospodarczy kraju i tworzenie nowych miejsc pracy.

jw/PAP

Komentarze