Reklama

Elektroenergetyka

Tauron organizuje dzień otwarty dla wykonawców inwestycji ciepłowniczych

Fot. Tauron
Fot. Tauron

Spółka ciepłownicza Tauron Ciepło organizuje dzień otwarty dla potencjalnych wykonawców inwestycji i remontów oraz dostawców i producentów materiałów. Spółka chce w ten sposób ułatwiać współpracę przy przygotowywanych inwestycjach, która ma doprowadzić m.in. do ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza

Podczas zaplanowanego na 7 marca br. spotkania w Katowicach spółka m.in. przedstawi zakres prac remontowych i inwestycyjnych przewidzianych na ten rok. Wśród nich będą roboty w ramach wewnętrznego programu likwidacji niskiej emisji, w którym do 2022 r. spółka chce wydać ok. 250 mln zł na przyłączenia odbiorców ciepła sieciowego w konurbacji katowickiej.

Przedstawiciele Tauronu Ciepło akcentują, że zależy im, aby drogą przetargów wyłaniać z rynku najbardziej konkurencyjne i najlepsze firmy wykonawcze. Deklarują nacisk, aby przetargi spółki były prowadzone w sposób szeroki, otwarty i przejrzysty, pozwalając na płynną i terminową realizację zadań.

Po raz pierwszy takie mające ułatwiać to spotkanie Tauron Ciepło zorganizował w lutym ub. roku. Spółka wyjaśniała, że celem tej nowej w branży formy komunikacji z kontrahentami miała być poprawa przepływu informacji oraz umożliwienie im zaplanowania i przygotowania z odpowiednim wyprzedzeniem potencjału i portfela zamówień.

Jak przekazała w poniedziałek rzeczniczka Tauronu Małgorzata Kuś, takie spotkanie odbędzie się ponownie - 7 marca w Katowicach. Prócz informacji o planowanych pracach, na specjalnie przygotowanych stanowiskach przedstawiciele Tauronu Ciepło mają mówić m.in. o wymogach formalnych w postępowaniach przetargowych, zasadach etyki obowiązujących w spółce we współpracy z firmami zewnętrznymi, procedurach bezpieczeństwa dla firm wykonawczych oraz zasadach korzystania z platformy zakupowej Tauronu.

Największym zadaniem inwestycyjnym Tauronu Ciepło jest obecnie realizacja wewnętrznego programu likwidacji niskiej emisji, który ma doprowadzić m.in. do ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza w znacznej części subregionu centralnego woj. śląskiego - pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach.

Warty 250 mln zł program zakłada przyłączanie do sieci ciepłowniczych, co jest jednym z najskuteczniejszych sposobów eliminowania smogu, nowych mieszkańców w ośmiu miastach konurbacji katowickiej. Spółka otrzymała do tego przedsięwzięcia ponad 140 mln zł unijnego dofinansowania.

W swoim programie Tauron Ciepło zaplanował przyłączenie do 2022 r. nowych odbiorców, do których ma trafić ogółem ponad 180 megawatów mocy cieplnej. W perspektywie ma to oznaczać roczną redukcję emisji do atmosfery ok. 50 tys. ton dwutlenku węgla oraz ok. 250 ton pyłów zawieszonych.

Program obejmuje osiem z miast regionu (spośród większej liczby dotkniętych problemem niskiej emisji): Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowę Górniczą, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec i Świętochłowice. Obok budowy lub modernizacji sieci ciepłowniczych, dzięki którym powstanie tam m.in. ponad 100 km nowoczesnych sieci preizolowanych, zmodernizowanych ma zostać m.in. 855 węzłów ciepłowniczych.

Tauron Ciepło zrealizował już w poprzednich latach wiele inwestycji związanych z zabezpieczaniem dostaw ciepła systemowego w regionie. Firma należy do największych spółek ciepłowniczych w kraju. Dostarcza ciepło do ok. 200 tys. gospodarstw domowych, czyli ok. 700 tys. mieszkańców.

kn/PAP

Komentarze