• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Sokół z komina Ciepłowni Kawęczyn zaobrączkowany

Fot. PGNiG Termika
Fot. PGNiG Termika

Spółka PGNiG Termika poinformowała o zaobrączkowaniu pisklęcia sokoła wędrownego, które przyszło na świat na kominie Ciepłowni Kawęczyn.

Kawęczyńskie pisklę sokoła wędrownego zostało zaobrączkowane. Przyszło na świat najprawdopodobniej w ostatnich dnia kwietnia br. w budce lęgowej na najwyższej budowli w Warszawie, czyli na 300 m. kominie Ciepłowni Kawęczyn.

Rodzicami maleństwa są sokolica Czarnooka i sokół Bielan, którzy od wielu lat upodobali sobie ten komin dla swojego potomstwa. Warto przypomnieć, że ta sama para w ubiegłym roku obdarzyła środowisko czwórką potomków. Niestety, tegoroczny sokolik jest jedynakiem, gdyż trzy pozostałe pisklęta się nie wykluły. Obrączkowania dokonali specjaliści ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ.  

PGNiG TERMIKA od wielu lat z ogromną troską zajmuje się sokołami wędrownymi. Na kominach Ciepłowni Kawęczyn i Elektrociepłowni Żerań kilka lat temu zainstalowano budki lęgowe, a w związku z tym, że ornitolodzy zauważyli sokoły wędrowne w okolicach kominów w Elektrociepłowniach Siekierki i Pruszków, firma planuje zainstalowanie takich budek również tam. Sokoły wędrowne to nie jedyni mieszkańcy warszawskich zakładów Spółki. Na terenie Elektrociepłowni Żerań zamieszkały słynne warszawskie jerzyki, którym domki na ścianach obiektów zakładu sfinansowała  firma. Wydział Ochrony Środowiska i Biuro Komunikacji PGNiG TERMIKA planują, że od października br. będzie można podglądać codzienne życie sokołów wędrownych w ich „termikowych” gniazdach on-line. 

PGNiG Termika/mat. prasowe

Komentarze