Sasin: trzeba poważnie przeanalizować sens Ostrołęki

10 lutego 2020, 09:44
sasin flickr
Fot. Flickr

- Nie ukrywam, że są inwestycje rodzące problemy. Jedną z nich stanowi Ostrołęka, będąca rzeczywiście kłopotem dla inwestorów, czyli Energi i Enei – powiedział wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Od czasu decyzji o realizacji inwestycji radykalnie zmieniło się otoczenie rynkowe, przyznał polityk. - "Trzeba poważnie przeanalizować sens takiego projektu. Pojawiła się także nowa okoliczność, czyli zaangażowanie w przedsięwzięcie Orlenu. Czy kupi on Energę, która uczestniczy w projekcie elektrowni węglowej? To może mieć w tym momencie kluczowe znaczenie" – mówił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". 

Jednocześnie Sasin pozytywnie odniósł się do planów budowy bloków gazowych w elektrowni Dolna Odra. - "Gaz jest dostępny, mniej emisyjny i w ostatecznym rozrachunku daje tańszą energię. (...) Dziś chcemy - i Dolna Odra jest tego przykładem - zastępować bloki węglowe gazowymi"

Sasin: trzeba poważnie przeanalizować sens Ostrołęki

– stwierdził wicepremier.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
wieslaw nowak
wtorek, 11 lutego 2020, 11:46

Każdy myślący, wie jakimi kryteriami rządzi sie polityka W każdej decyzji zawarte sa określone bieżące uwarunkowania Podejmując decyzje o budowie węglowych bloków energetycznych, uwzględniano wielki nacisk, zorganizowanej braci górniczej Tylko głupiec nie zmienia poprzednich decyzji, jeśli widzi możliwość zmiany na lepszą

man
poniedziałek, 10 lutego 2020, 18:40

o wow serio?teraz to odkryliscie?

inżynier
poniedziałek, 10 lutego 2020, 13:45

W Warszawie na przełomie 2020/2021 właściciel wszystkich elektrociepłowni PGNiG Termika SA zakończy modernizację EC Żerań. Będzie zasilana gazem a nie węglem co zapewni skokowe zmniejszenie zanieczyszczeń. Wzrośnie też produkcja ciepła i energii elektrycznej. Niestety upór związany z budową węglowej Ostrołęki spowodował kilkuletnie opóźnienie w zaspokojeniu w prąd północno-wschodnich rejonów Polski.

konsul
wtorek, 11 lutego 2020, 22:13

czyli co … chcesz powiedzieć, że w północno-wschodniej Polsce brakuje prądu ? o co Ci chodzi ?

eytu
poniedziałek, 10 lutego 2020, 13:04

TRzeba przede wszystkim zalożyć w plane dlugoterminowym zmniejszenie produkcji energii z wegla. Dlaczego - ? Naukowcy uwazaja ze to zwieksza temperaturę ziemi . To jest tylko czesc prawdy. im wieksza temperatura tym wiecej tpwrzy sie chmur- Wplyw na temperature ziemi ma przede wszystkim - albedo , aktywnosc slonca, aktywnosc jadra ziemi, produkcja energii przez czlowieka z elektrowni atomowych i chemicznych oraz pochlanianie energii przez czasteczki co2 w atmosferze. jak przygotowac sie na ocieplenie- po pierwsze trzeba zwiekszyc albedo - za pomocą malowania ciemnych skal na bialo, malowanie powierzchni drogowych na bialo , oraz wypuszczanie w oceany dużych i grubych placht pianki , ale tak aby nie mogly sobie podrózowac ( bedąkradzione), trzeba je przywiązywaćdo brzegu. Najlepiej jak bedą na powierzchni pokryte srebrną folią. TRzeba wprowadzic zakaz sadzenia sosen - mają ciemne igly i pochlaniają wiele promieni slonecznych . Zakaz paneli fotowoltaicznych - powodują ocieplenie klimatu - 70 % ciepla przyjmują ze slonca , maksymalnie 30% przekazująna prąd.

Niuniu
poniedziałek, 10 lutego 2020, 12:52

Nareszcie głos rozsądku. Zadziwiające. Do tego nigdy dotychczas nie uważałem tego Pana za rozsądnego. Przepraszam i wyrazy szacunku.

Nysa
poniedziałek, 17 lutego 2020, 20:35

"Za tym "głosem rozsądku" kryje się jedno - szantaż USA aby budować elektrownie w Polsce na gaz . Gaz w ogóle jest droższy niż węgiel a amerykański LNG droższy niż rosyjski .

Reklama
Tweets Energetyka24