Reklama

Elektroenergetyka

Rosyjscy hakerzy włamali się do amerykańskich systemów energetycznych

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

Rosyjska grupa hakerska Dragonfly uzyskała dostęp do kilkuset sieci energetycznych w USA – donosi The Wall Street Journal powołując się na Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA (DHS).

Hakerzy powiązani z Rosją mieli uzyskać dostęp do infrastruktury krytycznej wyłudzając od pracowników amerykańskiego sektora energetycznego hasła do logowania do systemu, a następnie uzyskując dostęp do poszczególnych elementów infrastruktury.

Eksperci z DHS informują, że informacje pozyskane przez hakerów pozwoliły im zapoznać się ze sposobem normalnego funkcjonowania amerykańskich sieci, co może im ułatwić ich zaatakowanie w przyszłości lub dokonanie takich zmian w sposobie ich funkcjonowania, które sprawią, że staną się one dużo mniej wiarygodne.

Amerykańska prasa spekuluje, że włamanie dokonane przez hakerów mogło mieć na celu przygotowanie gruntu pod zmasowany atak w przyszłości. Zdaniem ekspertów z DHS, hakerzy uzyskali bowiem możliwość do „wyłączenia guzika” z prądem w wielu amerykańskich sieciach.

Komentarze