Reklama

Elektroenergetyka

Reuters: Niemcy oddają do użytku nową elektrownię węglową

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Niemiecka spółka energetyczna Uniper dostała zielone światło na podłączenie do sieci nowej elektrowni węglowej Datteln 4.

Jak podaje Agencja Reutera, niemiecki rząd zgodził się, by budowana od 2007 roku elektrownia na węgiel kamienny o mocy 1,1 GW, która kosztowała 1,5 miliarda euro, mogła rozpocząć komercyjną produkcję energii elektrycznej. Według Reutersa, spółka zakłada włączenie jednostki do sieci latem 2020 roku.

Choć Datteln 4 jest jednostką nowoczesną, a przez to - względnie - niskoemisyjną, to krok ten nie jest zgodny z obecną doktryną Berlina zakładającej zakończenie korzystania z węgla w gospodarce do 2038 roku. Termin ten został ustalony przez obradującą od czerwca 2018 roku do stycznia roku 2019 tzw. Komisję ds. wyjścia z węgla.

Agencja podaje, że rząd i Uniper odmówili komentarza. Z kolei portal Clean Energy Wire donosi, że informacja ta może być blefem spółki. Pomiędzy operatorem Datteln 4 a władzami federalnymi toczą się bowiem napięte negocjacje ws. ewentualnej rekompensaty za niepodłączanie elektrowni do sieci. „Uniper mógł chcieć w ten sposób wywrzeć presję na Berlinie, by ten podwyższył opłaty kompensacyjne” - powiedziało anonimowe źródło cytowane przez Clean Energy Wire.

Niemcy wkrótce staną przed problemem niedoborów mocy z uwagi na wyłączanie elektrowni jądrowych, które przewidziane jest na 2022 rok

Komentarze