Reklama

Elektroenergetyka

Prezydent Łotwy rozmawia w Warszawie m.in. o współpracy energetycznej

Fot.: prezydent.pl
Fot.: prezydent.pl

Rozpoczęła się jednodniowa wizyta w Polsce prezydenta Łotwy Egilsa Levitsa. Prezydenci omówią m.in. współpracę w ramach UE i NATO oraz synchronizację elektroenergetyczną państw bałtyckich z systemem europejskim za pośrednictwem Polski.

Po ceremonii oficjalnego powitania odbędą się rozmowy prezydentów "w cztery oczy", a następnie rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Dudy i Levitsa. Następnie prezydenci spotkają się z mediami.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował PAP, że prezydenci Duda i Levits będą rozmawiać na tematy związane z relacjami dwustronnymi, o sytuacji mniejszości polskiej na Łotwie, współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym współpracy w ramach NATO, dialogu na szczeblu regionalnym – zwłaszcza w kontekście niedawno zakończonego przewodnictwa Łotwy w Radzie Państw Morza Bałtyckiego oraz na szczeblu unijnym w zakresie polityki wschodniej i europejskiej.

Szczerski dodał, że rozmowy będą także dotyczyć rozwijania współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza, w tym wspólnych przedsięwzięć infrastrukturalnych, takich jak Via Baltica, Rail Baltica i Via Carpatia oraz kwestii synchronizacji sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą kontynentalną za pośrednictwem Polski.

"Doceniamy fakt, że Warszawa jest jedną z pierwszych stolic europejskich, którą odwiedza prezydent Łotwy. Łotwa jest ważnym sojusznikiem Polski w polityce bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście zaangażowania polskich żołnierzy w Wielonarodowej Grupie Bojowej NATO na Łotwie" - powiedział prezydencki minister.

Podkreślił, że Polska i Łotwa są też partnerami w ramach UE, gdzie mają zbieżne stanowiska w odniesieniu do finansowania Polityki Spójności i Wspólnej Polityki Rolnej. "Zależy nam na dalszym zacieśnianiu relacji politycznych i ekonomicznych z Łotwą i innymi krajami regionu Morza Bałtyckiego" – dodał Szczerski.

Prezydencki minister poinformował ponadto, że podczas rozmów nie zabraknie także tematów dotyczących problemów polityki europejskiej szczególnie w kontekście doświadczeń prezydenta Levitsa jako sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Po południu prezydent Łotwy spotka się też z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

63-letni Levits, dawny sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), został wybrany na urząd prezydenta przez łotewski jednoizbowy Sejm (Saeima) 29 maja; był kandydatem pięciopartyjnej koalicji rządowej. Na urzędzie zastąpi Raimondsa Vejonisa, który po jednej kadencji podjął decyzję o nieubieganiu się o reelekcję

Źródło:PAP

Komentarze