Reklama

Elektroenergetyka

Porozumienie operatorów systemów dystrybucji podpisane [RELACJA]

Fot.: Energetyka24
Fot.: Energetyka24

W siedzibie ministerstwa energii członkowie Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej podpisali porozumienie o współpracy przy usuwaniu awarii sieci elektroenergetycznych. Podpisany dokument ma sformalizować i zacieśnić dotychczasową współpracę operatorów systemów dystrybucyjnych i operatora systemu przesyłowego w przypadku ewentualnych katastrof naturalnych i masowych awarii. 

Enea Operator, Energa Operator, innogy Stoen Operator, PGE Dystrybucja i Tauron Dystrybucja wraz z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi podpisując to porozumienie chcą, aby w przypadku kolejnych katastrof naturalnych, takich jak zeszłoroczne nawałnice, służby energetyczne szybciej i sprawniej przywracały zasilanie swoim klientom. 

Obecny na konferencji Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że podpisane porozumienie jest formalnym wyrazem troski ministerstwa i spółek - sygnatariuszy o bezpieczeństwo energetyczne Polaków. 

Z kolei prezes PTPiREE Robert Zasina przedstawił prezentację podsumowującą zeszłoroczne działania awaryjne służb energetycznych. Około 600 tysięcy osób utraciło dostęp do prądu w wyniku nawałnic, z czego 80% z nich odzyskało prąd do 48 godzin od momentu awarii. "To dobry wynik, ale nie sukces, bo 20% pozostała bez prądu na dłużej", powiedział prezes Zasina. 

Minister Skobel podkreślał z kolei, że podpisany dokument wyraża solidarność spółek energetycznych, w tym także tych prywatnych w osobie innogy, wobec współpracy na rzecz niezawodności sieci energetycznych. 

Na koniec minister energii na pytanie dziennikarzy zapewnił,przechodzące nad Polską fale upałów nie zagrażają polskiej energetyce: "mogę zapewnić, że zagrożenie blackoutem w tym roku nie ma" zapewnił minister. 

Reklama

Komentarze

    Reklama