• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Podsumowanie dnia - 11 lipca 2018r.

Fot.:White House
Fot.:White House

Polecamy Państwa uwadze pierwszy artykuł z cyklu "Podsumowanie dnia", w ramach którego codziennie i w telegraficznej formie będziemy prezentować najważniejsze informacje dotyczące sektora energii, opublikowane na łamach serwisu Energetyka24.

Orlen chwali się blokiem CCGT. „Jesteśmy piątą grupą energetyczną w Polsce”

Na konferencji prasowej w Płocku przedstawiciele PKN Orlen oraz Siemens Polska opowiadali dziennikarzom o nowym bloku CCGT, który właśnie został uruchomiony. Jak poinformował polski gigant naftowy, ta najnowsza w Polsce gazowo-parowa jednostka wytwórcza należy do europejskiej czołówki, a jej funkcjonowanie wymiernie przekłada się na bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Gazociąg Jamalski został wyłączony na czas remontu 

Biegnący z Rosji przez Białoruś i Polskę do Niemiec gazociąg Jamalski został w poniedziałek wyłączony na tydzień w związku z prowadzonymi pracami remontowymi. 17 lipca wstrzymany zostanie także przesył gazociągiem Nord Stream.

Trump: Niemcy są energetycznym zakładnikiem Rosji, Polska nie chce nim być

Niemcy mogłyby podnieść wydatki obronne natychmiast, zamiast tego płacą miliardy dolarów Rosji, a my je musimy chronić - powiedział prezydent USA Donald Trump. Ocenił, że Polska nie przyjęłaby rosyjskiego gazu, bo nie chce być jej zakładnikiem, a Niemcy nim są.

"To przykre, gdy Niemcy zawierają ogromne umowy z Rosją dotyczące ropy i gazu, podczas gdy powinny być przeciwko Rosji; Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów rocznie. Chronimy Niemcy, chronimy Francję, chronimy te wszystkie kraje, a one zawierają umowy na rurociągi z Rosji, wpłacając do jej skarbca miliardy dolarów" - mówił Trump w Brukseli podczas spotkania w środę rano z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Światowe ceny węgla energetycznego w czerwcu najwyższe od 2012 r.

Światowe ceny węgla energetycznego w czerwcu wzrosły do poziomów nienotowanych od 2012 roku - wynika z analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego węglowe rynki i sytuację w górnictwie. Cena tony węgla energetycznego przekracza 100 dolarów.

Amerykańsko-chińska wojna celna wpływa na ceny ropy

Kontrakty na ropę naftową w USA i Londynie spadają, mimo wciąż silnych obaw o przyszłą podaż. Zniżkowo na ceny działają przede wszystkim słabe perspektywy popytowe, po ogłoszeniu przez USA wartej 200 mld USD listy chińskich produktów do oclenia.

Tesla zamierza wybudować fabrykę w Szanghaju 

Tesla zamierza wybudować pierwszą swoją fabrykę poza Stanami Zjednoczonymi. Koncern motoryzacyjny zawarł już wstępne porozumienie z władzami Szanghaju - informuje AP.

PKEE: COP24 doskonałą okazją do zaprezentowania polskich działań na rzecz ochrony klimatu

Biorąc pod uwagę planowane na drugą połowę bieżącego roku kluczowe negocjacje dotyczące regulacyjnych ram  dla struktury rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej, nadchodzący szczyt klimatyczny będzie szczególną okazją, żeby przedstawić w perspektywie globalnej dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie ochrony klimatu, zarówno całej Unii Europejskiej, jak i też Polski - gospodarza konferencji - czytamy w komunikacie PKEE.

Nie jest rolą NATO decydowanie o Nord Stream 2

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział na briefingu przed szczytem w Brukseli, że nie jest rolą Sojuszu Północnoatlantyckiego podejmowanie decyzji w sprawie projektu gazociągu Nord Stream 2. Jego zdaniem decyzja w tej sprawie należy do państw.

Rekordowy czerwiec w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii 

W ostatnich 12 miesiącach obrót gwarancjami pochodzenia na TGE wyniósł 4 907 939 MWh, co stanowi 29 proc. rocznej produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. W pierwszym półroczu 2018 r. w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia zawarto transakcje o wolumenie 3 348 142 MWh, co stanowi 47 proc. łącznego obrotu dokonanego w historii rejestru, który od września 2015 r. do końca czerwca br. wyniósł 7 133 984 MWh

Komentarze