• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Plan Bidena kluczowy dla ożywienia amerykańskiej gospodarki

Fot. Flickr/Adam Schultz
Fot. Flickr/Adam Schultz

Amerykański sektor energetyczny stracił w zeszłym roku 10% siły roboczej z powodu skutków pandemii koronawirusa, jak wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez amerykańskich urzędników rządowych, którzy stwierdzili, że plan czystej energii prezydenta Joe Bidena ma kluczowe znaczenie dla ożywienie przemysłu.

Zgodnie z dorocznym raportem o zatrudnieniu w sektorze energii w USA, amerykańscy pracownicy sektora energetycznego, od paliw kopalnych po energię słoneczną, zwolnili 840 000 miejsc pracy w 2020 r., gdy globalny kryzys zdrowotny zmniejszył popyt na paliwa transportowe i spowolnił nowe projekty.

Według raportu największe spadki dotyczyły paliw z ropy naftowej i gazu ziemnego, które łącznie spowodowały utratę 186 000 miejsc pracy, czyli 21% ich siły roboczej. Zatrudnienie w energetyce wiatrowej było jednym z niewielu sektorów które rosły, wzrastając o skromne 1,8%.

Administracja Bidena forsuje kilka inicjatyw mających na celu pobudzenie przemysłu czystej energii w ramach szeroko zakrojonego pakietu infrastrukturalnego zaprezentowanego przez Kongres, argumentując, że odejście od paliw kopalnych może stworzyć miliony dobrze płatnych związkowych miejsc pracy, jednocześnie przeciwdziałając zmianom klimatycznych.

Sekretarz ds. Energii Jennifer Granholm powiedziała w poniedziałek, że plan Bidena jest okazją do ożywienia przemysłu energetycznego, przy jednoczesnej poprawie płac, reprezentacji związkowej i różnorodności w biznesie czystej energii.

Reklama
Reklama

„Chociaż mamy pracę do wykonania, aby nasz sektor energetyczny był bardziej solidny, mamy również wiele do zrobienia, aby nasz sektor energetyczny wyglądał jak Ameryka. Musimy upewnić się, że te nowe miejsca pracy związane z czystą energią będą w stanie zapewnić wynagrodzenie podtrzymujące rodzinę, z dobrymi świadczeniami i członkostwem w związku” – powiedział Granholm podczas wirtualnego wydarzenia, które miało na celu ujawnienie raportu.

Raport wydany na początku tego roku przez tę samą grupę odsłonił również fakt, że pracownicy energetyki jądrowej i paliw kopalnych uzyskują wyższe zarobki niż osoby pracujące w sektorze energii odnawialnej.

Komentarze