Reklama

Elektroenergetyka

PIE: rosnące ceny emisji CO2 i zmiany z Fit for 55 doprowadzą do ucieczki przemysłu z Polski

Fot. Canva
Fot. Canva

Wzrastające ceny uprawnień do emisji CO2 i zmiany zaproponowane w pakiecie Fit for 55 skutkować będą przenoszeniem polskiego przemysłu do innych krajów – powiedziała PAP kierownik zespołu energii i klimatu PIE Magdalena Maj.

„Wzrastające ceny uprawnień do emisji CO2 i w dalszej perspektywie zredukowanie darmowych uprawnień w większości branż w ciągu pięciu lat zaproponowane w pakiecie Fit for 55 skutkować będą przenoszeniem polskiego przemysłu do innych krajów, z mniej energochłonnym i mniej emisyjnym przemysłem i miksem energetycznym” – powiedziała PAP kierownik zespołu energii i klimatu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Magdalena Maj.

Zwróciła uwagę, że obecnie energochłonność i emisyjność polskiego przemysłu jest wyraźnie wyższa, niż wynosi średnia w Unii Europejskiej.

„Energochłonność Polski jest ok. 2-krotnie większa niż średnia UE i niż energochłonność Niemiec. Przemysł ciężki, taki jak produkcja stali stanowi trzon konkurencyjności polskiego przemysłu” – powiedziała Magdalena Maj.

Zwróciła uwagę, że polska gospodarka nie tylko konsumuje dużo energii, ale również emituje sporo dwutlenku węgla. „W porównaniu do EU28 wartość dodana polskiej gospodarki emituje 3 razy więcej dwutlenku węgla, w 2019 r. wartość tego współczynnika była na poziomie 633 gram/euro wartości dodanej, podczas gdy EU28 było to zaledwie 204 gramy/euro” – powiedziała.

Reklama
Reklama

Dodała, że Polska odnotowała sukcesy w dziedzinie ograniczania emisyjności i gospodarki.

„Mimo trudnej sytuacji wyjściowej w latach 90-tych, udało nam się oderwać ścieżkę realnego PKB od ścieżki emisji, co pokazuje, że poprawa jakości środowiska może odbywać się w warunkach dynamicznego wzrostu gospodarczego. Od 1995 r. gospodarka zwiększyła się 2,5-krotnie, podczas gdy emisje gazów cieplarnianych utrzymywane są na mniej więcej stałym poziomie. Wynika z tego, że emisje na jednostkę produktu są coraz mniejsze. W ostatniej dekadzie Polsce udało się zmniejszyć emisje CO2 na jednostkę produktu (euro wartości dodanej) o około 1/3” – wskazała Magdalena Maj.

Jej zdaniem, bez zmian w dziedzinie miksu energetycznego polski przemysł szybko będzie jednak tracić konkurencyjność. "Polska straci pozycję, jaką miała w regionie m.in. dzięki niższym kosztom zatrudnienia. Dlatego potrzebne są działania na rzecz zmiany miksu i poprawy efektywności energetycznej” – dodała ekonomistka PIE. 

Źródło:PAP

Komentarze (3)

 1. Pulsar

  Dzięki wyrokowi ostatniemu TK wystarczy nie zgodzić się na bzdurne fit55. EU nic nie może na to zrobić , chyba że sama w 100 procentach zasponsoruje niepotrzebna transformacje. Dla bogatych krajów ekoidiotyzm jest pozytywny to jak pójście do fryzjera podciąć sobie włosy dla nowej fryzury. Dla biedniejszych z powodów historycznych to nie obcięcie włosów a spotkanie z katem w celu obcięcia głowy. Nie ten poziom rozwoju ekonomicznego.

  1. biatel

   Tak, tak. I ogłosimy rządową strategię rozwoju "zero eksportu, zero importu", bo i tak nikt od nas nic nie kupi.

  2. nie widać żeby brytyjskie towary znikneły z polskich półek. Nie strasz.

 2. Felek

  Jak widać na zdjęciu, przemysł ten w co raz większej mierze składa się z automatów produkcyjnych. Tym samym będzie szukać oszczędności, bo maszyny można przenieść, a istotny jest ich pokarm - czyli tani prąd. A tanio w Europie nie jest. Trudno, najwyżej zostaniemy skansenem dawnej polskiej wsi i z tego będziemy żyli. Czyli biedowali na skrawku ziemi i ekologicznym rolnictwie. Kiepsko wygląda nasza przyszłość

 3. Kowalskiadam154

  Niemożliwe przecież Sasin powiedział że jest wszystko super a rząd że będziemy dalej kurczowo trzymać się tej neokomunistycznej ue