Reklama

Elektroenergetyka

PGE uruchomiła magazyn energii z modułami Powerpack Tesla

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Pierwszy w Polsce magazyn energii elektrycznej z wykorzystaniem modułów Powerpack Tesla uruchomiła w Rzepedzi (Podkarpacie) PGE Polska Grupa Energetyczna. To początek długofalowego programu magazynowania energii Grupy PGE.

Jak poinformowała PGE w środę w komunikacie, instalacja o mocy ok. 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh została zaprojektowana w celu wspierania niezawodności lokalnej sieci dystrybucyjnej.

„Modułowy magazyn energii w podkarpackiej Rzepedzi to pierwsza inwestycja w Europie Środkowej i Wschodniej, wykorzystująca rozwiązania modułowe Tesla w lokalnej sieci elektroenergetycznej. Zastosowane rozwiązanie zapewni elastyczną pracę systemu elektroenergetycznego i zwiększy możliwości przyłączania źródeł odnawialnych” – podkreślił cytowany w komunikacie prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

Zapowiedział, że zgodnie z Nową Strategią Grupy PGE do 2030 roku planowana jest budowa co najmniej 800 MW nowych magazynów energii, a inwestycja w Rzepedzi jest pierwszym krokiem w realizacji tego celu.

„Rozpoczynamy realizację programu magazynowania energii w oparciu o technologię o światowej renomie, która zastosowana w naszej inwestycji przyniesie wymierne oszczędności dla segmentu dystrybucji PGE i stanowi tańszą i szybszą w realizacji alternatywę dla rozbudowy sieci elektroenergetycznej” – dodał.

Podkreślił jednocześnie, że kolejne projekty są już w fazie planowania.

„Jeszcze w tym roku składamy wniosek o określenie technicznych warunków przyłączenia do sieci magazynu energii elektrycznej w Żarnowcu o mocy 205 MW i pojemności 820 MWh. W styczniu projekt weźmie udział w certyfikacji ogólnej do rynku mocy” – zaznaczył Dąbrowski.

Jak wyjaśnia w komunikacie PGE, wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii elektrycznej spowoduje zwiększone zapotrzebowanie na technologię magazynowania energii. Powstałe dotychczas polskie magazyny energii były projektowane i wykonywane głównie w celach badawczych (R&D).

„Budowa magazynu w Rzepedzi to pierwsza inwestycja, będąca odpowiedzią na konkretne potrzeby odbiorców PGE, związane z poprawą jakości energii oraz zapewnieniem zasilania rezerwowego na wypadek awarii lub prac planowych” – wskazała PGE.

Kontenerowy, stacjonarny magazyn energii powstał w ramach projektu innowacyjnych usług sieciowych poprawiających jakość i niezawodność dostaw energii elektrycznej, realizowanego przez PGE Polską Grupę Energetyczną wspólnie z PGE Dystrybucja.

Wykonawcą projektu modułowego magazynu jest firma Griffin Group Energy. Jak zaznaczył cytowany w komunikacie jej wiceprezes Dariusz Wawrzynów, firma przystępując do przetargu na budowę magazynu energii pod konkretne zapotrzebowanie PGE wybierała technologię, która najefektywniej zrealizuje założone zadania.

image

 

„Szukaliśmy sprawdzonego i rzetelnego partnera z doskonałymi referencjami oraz posiadającego masowe, biznesowe wdrożenia magazynów energii. Szczegółowa analiza rynku wskazała nam markę o światowej renomie, czyli firmę Tesla. Technologia zastosowana w Powerpack Tesla o pojemności 4 MWh, najlepiej odpowiadała inwestycji i spełniała założone przez nas warunki oraz standardy” – podkreślił Wawrzynów.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym w Polsce. Dostarcza energię elektryczną i ciepło do ponad 5 milionów klientów. Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40 proc. PGE jest również największym krajowym producentem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, posiadając 10-proc. udział w rynku. W kolejnych latach PGE stawia na dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, w szczególności w oparciu o energię wiatru i słońca.

Griffin Group S.A. Energy Sp. k. to polska firma z wieloletnim doświadczeniem w branży energetycznej. Głównym obszarem działania firmy jest segment magazynów energii, inteligentnych sieci i liczników. Zrealizowała projekty na terenie Europy oraz w Polsce. Griffin Group Energy jest partnerem czołowych światowych dostawców z sektora energetycznego na rynku polskim.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama