Reklama

Elektroenergetyka

Opozycja: wysokie ceny prądu to wyłączna odpowiedzialność rządów PiS

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Wysokie ceny prądu to tylko i wyłącznie wina i odpowiedzialność rządów PiS - powiedział w piątek szef klubu PO-KO Sławomir Neumann. Rządy te odpowiadają także - według niego - za obniżenie wartości państwowych spółek energetycznych.

Zdaniem szefa klubu Platformy, piątkowa debata nad rządowym projektem dotyczącym m.in. obniżenia akcyzy na prąd stanowi "swoisty akt oskarżenia" dla polityki energetycznej rządu PiS i jego działalności w sektorze energetycznym.

Jak dodał, proponowana przez rząd nowela "działa tylko w 2019 r.". "Potem może być drogo - to już was nie interesuje" - stwierdził polityk.

"Wasza polityka energetyczna to polityka trzech +a+: amatorska, arogancka i anachroniczna - tacy wy jesteście. Wasz miks energetyczny to wysokie rachunki za prąd, które muszą płacić Polacy, polskie przedsiębiorstwa i samorządy (...). Wysokie ceny prądu to tylko i wyłącznie wasza wina i odpowiedzialność" - przekonywał Neumann.

Zarzucił też rządom PiS doprowadzanie "do ruiny" państwowych spółek energetycznych. "Zmuszacie je do różnych haraczy na swoje polityczne imprezy, do dotowania waszych fundacji, do dotowania waszych stowarzyszeń, do topienia miliardów w nierentowne inwestycje (...). Gdy przejmowaliście rządy w 2015 r., wartość tych spółek, czterech spółek energetycznych, była o kilkadziesiąt procent wyższa niż dzisiaj" - mówił szef klubu PO-KO. Jak dodał, oznacza to, że PGE, Tauron, Enea, Energa straciły na wartości łącznie o 13 mld zł.

jw/PAP

Komentarze