• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Olsztyn zapłaci w 2019r. o 60% więcej za energię

Fot.: UM Olsztyn
Fot.: UM Olsztyn

Miasto Olsztyn i jego ponad 330 partnerów podpisało w piątek umowę ze spółką Enea na zbiorowy zakup energii w 2019 r. W porównaniu do poprzedniego zamówienia cena energii w zbiorowym zakupie jest wyższa o 60 proc.

Miasto Olsztyn kupuje zbiorowo energię od 2010 roku, jak zauważył w piątek prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, z roku na rok liczba partnerów w zbiorowym zakupie energii wzrasta. W tym roku w sumie zbiorowo kupi od Enei energię 336 jednostek, wśród których są nie tylko podmioty (szpitale, szkoły i urzędy) z Olsztyna, ale też z ościennych gmin Dywity, Świątki, Purda, a nawet gmina Mrągowo i kilka firm z Elbląga, m.in. Elbląskie Tramwaje.

Wolumen energii, która ma być dostarczona podmiotom wynosi 107,6 tys. MWh. Wartość umowy to 14 mln zł.

Podczas konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy między Olsztynem a Eneą prezydent Grzymowicz zauważył, że w porównaniu do roku obecnego cena energii wzrosła o 60 proc. Za samo oświetlenie ulic Olsztyn zapłaci w przyszłym roku blisko 700 tys. zł więcej, niż w obecnym roku. Na energię w urzędach, i innych miejskich budynkach Olsztyn wyda więcej o 5 mln zł w porównaniu z obecnym rokiem.

"Wiemy, że energia drożeje, że wzrost cen jest spowodowany tym, że polska energetyka opiera się na węglu, wiemy, że wzrosły opłaty emisyjne. Ale wzrost cen tego rzędu jest zaskakujący i trudno oczekiwać, że nie przełoży się to na wydatki mieszkańców. Drożej kupuje energię miasto, ale i przedsiębiorcy" - zauważył Grzymowicz i podkreślił, że wynegocjowana z Eneą umowa "i tak na tle kraju, gdzie wzrosty cen sięgają 70 proc. jest korzystna".

Olsztyn miał podpisaną umowę na zbiorowy zakup energii ze spółką GOEE Energia, która w połowie roku stwierdziła, że nie jest w stanie wywiązać się z umowy. W związku z tym miasto posiłkowało się tzw. sprzedażą rezerwową.

"Mam nadzieję, że w nadchodzącym roku sytuacja się nie powtórzy" - stwierdził Grzymowicz.

Przedstawicielka firmy Enea Natalia Lisowska-Duszak zapewniła, że "spółka jest gotowa do realizacji umowy". 

ML/PAP

Komentarze