Reklama

Elektroenergetyka

Obajtek: decyzja UOKiK ws. Ostrołęki ważna dla naszej zielonej strategii

Fot. Orlen
Fot. Orlen

Zgoda UOKiK na realizację bloku gazowo-parowego w Ostrołęce wspólnie przez Grupę Orlen i Grupę PGNiG to kolejny, ważny krok na drodze do realizacji strategii Orlen2030, która zakłada rozwój niskoemisyjnych źródeł gazowych - ocenił w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Grupa ORLEN wspólnie z @GK_PGNiG otrzymała zgodę @UOKiKgovPL na realizację inwestycji w blok gazowo-parowy w Ostrołęce" - przekazał w czwartkowym wpisie na Twitterze prezes PKN Orlen. "To kolejny ważny krok na drodze do realizacji strategii #ORLEN2030, zakładającej rozwój niskoemisyjnych źródeł gazowych, wspierających i stabilizujących #OZE" - oświadczył Obajtek.

Reklama
Reklama

W środę PKN Orlen i wchodząca w skład jego grupy Energa, a także PGNiG poinformowały, że UOKiK wydał zgodę na utworzenie spółki CCGT Ostrołęka, której zadaniem byłoby wybudowanie nowego bloku w elektrowni w Ostrołęce. Jak wyjaśniono, "tym samym spełnił się jeden z warunków umowy inwestycyjnej dotyczącej kierunkowych zasad współpracy przy budowie bloku energetycznego w technologii zasilania paliwem gazowym w Elektrowni Ostrołęka C".

W grudniu 2020 r. została zawarta nowa umowa inwestycyjna między sponsorami projektu Ostrołęki C – Energą, PKN Orlen Orlenem i PGNiG. Energa i PKN Orlen będą posiadać łącznie 51 proc. udziałów w nowej spółce celowej - CCGT Ostrołęka sp. z o.o., zaś PGNiG - po zgodzie UOKiK na koncentrację – 49 proc. Jednocześnie PKN Orlen i PGNiG zawarły aneks do umowy z 2016 r., który gwarantuje stabilne dostawy gazu do końca 2027 r. dla instalacji produkcyjnych Grupy Orlen w Polsce, w tym do elektrowni w Ostrołęce. 

Jak informował w grudniu 2020 r. PKN Orlen, strony zakładają realizację wszystkich przesłanek umożliwiających utworzenie nowej spółki, w tym pozyskanie zgody odpowiednich organów antymonopolowych, do 30 czerwca 2021 r. W komunikacie wskazano wówczas, że realizacja projektu będzie możliwa dzięki odpowiedniemu odrębnemu porozumieniu dotyczącemu podziału Elektrowni Ostrołęka Sp. z .o.o. - podmiot realizujący projekt Ostrołęka C, pomiędzy dotychczasowymi sponsorami projektu – Energą i Eneą – oraz samą spółką celową. 

"Zaangażowanie przez PKN Orlen w budowę elektrowni gazowej wpisuje się w strategiczne plany rozwoju nisko i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii" - podkreślał w grudniu 2020 r. PKN Orlen. Przypomniał, wówczas, że kilka miesięcy wcześniej, już jako właściciel Energi, zadeklarował chęć udziału w projekcie, ale wyłącznie w technologii gazowej - porozumienie w sprawie kierunkowych zasad współpracy przy budowie elektrowni w technologii gazowej w Ostrołęce zostało podpisane jeszcze w czerwcu, a we wrześniu chęć przystąpienia do projektu wyraziło PGNiG. 

Energa informowała wcześniej, że jeśli nie pojawią się niesprzyjające okoliczności, to adaptacja na potrzeby przyszłej budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce zakończy się w drugiej połowie 2021 r. 

W listopadzie 2020 r. PKN Orlen podał, że do 2030 r. Grupa Orlen wyda na strategiczne inwestycje ponad 140 mld zł, przy czym priorytetem będą projekty oparte o długofalowe trendy, technologiczne, konsumenckie i środowiskowe, a celem m.in. transformacja w multienergetyczny koncern. (PAP)

Reklama

Komentarze

    Reklama