• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Japoński oddział Audi oszukiwał na danych emisji spalin

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Japoński rząd poinformował w piątek, że lokalny oddział Audi zmieniał dane dotyczące emisji spalin i zużycia paliwa w nowych pojazdach. Jest to kolejny producent samochodów, którego badania jakości nie przebiegały prawidłowo - relacjonuje agencja Kyodo.

Audi miało podawać dane dotyczące emisji spalin i zużycia paliwa jako prawidłowe nawet gdy badane pojazdy nie spełniały wymogów testowych. Sprawa dotyczy 37 egzemplarzy, czyli 5,3 proc. z 692 jednostek poddanych próbnym testom od lipca 2014 r. do lipca 2018 r. - wynika z raportu złożonego w japońskim ministerstwie transportu.

Resort w lipcu 2018 r. nakazał krajowym koncernom motoryzacyjnym, oraz firmom działającym na terytorium kraju przeprowadzenie wewnętrznych postępowań, po tym jak Nissan i Subaru przyznały się do fałszowania danych dotyczących emisji i poziomu spalania podczas ostatniej fazy testów produktowych.

Raporty dotyczące nieprawidłowości w przeprowadzaniu testów w sierpniu dostarczyły do ministerstwa również Suzuki, Mazda i Yamaha. Według władz w Tokio koncerny te dokonywały pomiarów emisji spalin i poziomu spalania paliwa nawet gdy nie były spełniane normy dla testów - np. nie zachowywano odpowiedniej prędkości przy pomiarach.

W przypadku Suzuki sprawa dotyczy prawie połowy z niecałych 13 tys. pojazdów przeznaczonych do badania. Na prawie 1,9 tys. badanych samochodów Mazdy nieprawidłowości odkryto w niecałych 4 proc. egzemplarzy, a w sprawie Yamahy zarzuty dotyczą ok. 2 proc. z 335 jednostek objętych kontrolą - wyliczało ministerstwo transportu Japonii.

ML/PAP

Komentarze