Reklama

Elektroenergetyka

Inter RAO kupi rosyjskie aktywa Unipera?

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Niemiecki koncern Uniper analizuje różne scenariusze dotyczące swojej działalności w Rosji, od ekspansji energii odnawialnej po potencjalne rozważenie sprzedaży, jeśli warunki będą odpowiednie - powiedział prezes Andreas Schierenbeck.

Jego komentarze są następstwem medialnych spekulacji, że rosyjski biznes Unipera, Unipro zwrócił uwagę rosyjskiej grupy energetycznej Inter RAO, która wybuchła ostatnio we wrześniu.

Inter RAO oświadczył później, że nie prowadzi żadnych negocjacji w sprawie zakupu Unipro.

"Zasadniczo zawsze szukamy wszystkich opcji dla naszych aktywów. Rotacja aktywów zawsze była częścią naszej strategii" - powiedział Schierenbeck Reutersowi. "Ale w tej chwili nie prowadzimy żadnych rozmów, aby całkowicie wyjść z żadnej z naszych firm" - dodał.

"Plotki sugerują, że mamy w Rosji interesujące aktywa, które mogą wzbudzić zainteresowanie z zewnątrz" - powiedział.

Reklama

Reklama

"Jeśli uznamy, że oferta aktywów jest tak atrakcyjna, że warto o niej pomyśleć, to oczywiście to zrobimy" - dodał.

Akcje Unipro wzrosły aż o 1,8%, osiągając najwyższy poziom od 5 miesięcy.

Unipro, w którym Uniper jest właścicielem 83,7%, ma wartość rynkową 183,3 mld rubli (2,48 mld USD) i obsługuje około 11 gigawatów elektrowni węglowych i gazowych w Rosji, w tym Bieriezowskaja 3, która ma zostać ponownie uruchomiona w pierwszym połowa 2021 roku po latach prac budowlanych po pożarze.

Schierenbeck powiedział, że Uniper bada również możliwości współpracy w Rosji z fińskim przedsiębiorstwem Fortum, które jest również właścicielem aktywów w tym kraju. Fortum posiada również 75% udziałów w Uniper.

Schierenbeck powiedział też, że Uniper chce uczestniczyć w planowanych przez Rosję aukcjach energii wiatrowej.

Rosyjski państwowy fundusz majątkowy RDIF powołał w zeszłym miesiącu spółkę joint venture z Fortum w celu inwestowania w energię odnawialną. Wkrótce do tego przedsięwzięcia mogą dołączyć inni międzynarodowi inwestorzy.

Komentarze