Elektroenergetyka
Holandia: rośnie liczba osób dotkniętych ubóstwem energetycznym
W Holandii gwałtownie rośnie liczba gospodarstw domowych, które nie mogą zapłacić swoich rachunków za gaz i prąd. Zdaniem instytutu TNO ze względu na utrzymujące się wysokie ceny gazu sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy.
Na początku września instytut poinformował o wynikach badania, z których wynikało, iż ponad pół miliona mieszkańców Niderlandów cierpi z powodu tzw. ubóstwa energetycznego.
Ich gospodarstwa domowe charakteryzują się wysokimi kosztami energii i niskimi dochodami, a użytkowany dom jest zwykle słabo ocieplony. Ze względu na wysokie rachunki za energię często mają problemy z ich opłacaniem.
Zdaniem TNO liczba takich osób wzrośnie w najbliższym okresie o 170 tys. Prognoza jest związana z wysokimi cenami gazu. „W sumie 700 tys. gospodarstw może wkrótce nie być w stanie płacić za gaz i energię elektryczną” – czytamy w najnowszej analizie instytutu.
Według TNO oczekiwany wzrost ma miejsce w całym kraju, ze znaczącym wzrostem w miastach średniej wielkości, takich jak Arnhem, Deventer, Nijmegen, Tilburg i Maastricht.
Fundusz Ubóstwa poinformował w piątek, iż co dziesiąta Holenderka w pewnym momencie życia nie miała pieniędzy na zakup produktów higienicznych. Fundusz rozlokował w całej Holandii 236 punktów, w których są rozdawane za darmo podpaski i tampony.
Kasia
To dla mnie niezrozumiałe, że auto pisze o ubóstwie energetycznym Holandii, a nikt nie raczy napisać rzetelnego artykułu o ubóstwie energetycznym Polaków i żadne wydanie codziennych wiadomości o tym nie mówi, a przecież mamy wolne media! Przecież w Polsce ceny energii dla metropolii śląskiej wzrosły o ok. 60% poniosą je samorządy, firmy ciepłownicze i energetyczne i oczywiście zwykli Polacy. . Mam pytanie do rządzących jak z takim wzrostem kosztów energii poradzi sobie przeciętny emeryt na wsi który ma emeryturę rzędu 1200zł/mce i musi bardzo oszczędzać aby kupić węgiel na zimę ok. 5 ton. A należy zaznaczyć że wiele starszych osób ma niższe emerytury ! Starsze osoby nie dadzą rady ponieść kosztów transformacji energetycznej jaka wymyśliła sobie UE.
miśColargol
a waciki też rozdają ? czy już biedaczkom nie starcza ?
Autor Komentarza
"To nie kryzys, to skutek"