• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Gdańsk: Energa Oświetlenie wymieni prawie 4 tys. opraw lamp ulicznych

Fot. Energa
Fot. Energa

Prawie 4 tysiące lamp ulicznych zmodernizuje w Gdańsku spółka Energa Oświetlenie. Oprawy sodowe zostaną zastąpione energooszczędnymi LED. Pozwoli to na redukcję emisji dwutlenku węgla o ponad połowę - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Grupy Energa.

Energa Oświetlenie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, podpisała z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni umowę dotyczącą świadczenia kompleksowej usługi oświetlenia na terenie miasta Gdańska przez okres od początku października 2020 r. do końca września 2024 r.

"Przewiduje ona także modernizację 3945 lamp na terenie miasta – ponad ćwierć wszystkich opraw oświetleniowych w Gdańsku. Dotychczas wykorzystywane oprawy sodowe zostaną zastąpione wykonanymi w energooszczędnej technologii LED. Wykonany przed zawarciem umowy audyt oświetlenia wykazał możliwość osiągnięcia redukcji kosztów utrzymania systemu oświetlenia w Gdańsku, a w związku z tym również wymiernego efektu ekologicznego. Modernizacja przyczyni się jednocześnie do poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników dróg, a także podkreśli walory estetyczne przestrzeni miejskiej" - podało biuro prasowe Grupy Energa.

Wymiana opraw oświetleniowych w Gdańsku spowoduje znaczącą redukcję zużycia energii elektrycznej. Oprawy, które obejmie modernizacja, zużywały rocznie ok. 2 mln kWh. Tymczasem to samo oświetlenie z oprawami LED będzie zużywało w porównywalnym okresie czasu o 60 proc. mniej energii, tj. ok. 830 tys. kWh.

Dzięki redukcji zużycia energii znacząco zmniejszy się też emisja dwutlenku węgla i innych związków do atmosfery.

"Wymiana opraw na wykonane w technologii LED zredukuje emisję dwutlenku węgla o ok. 958 ton w skali roku. W przypadku innych szkodliwych związków, roczna redukcja wyniesie: ok. 853 kg tlenów siarki, ok. 790 kg tlenków azotu, ok. 344 kg tlenku węgla oraz ok. 45 kg pyłu całkowitego" - wyjaśniono.

Strumień światła w oprawach LED jest przyjazny dla oka, nie powoduje jego podrażnienia ani zmęczenia. Oprawy przewidziane do montażu w Gdańsku będą emitowały światło maksymalnie zbliżone do naturalnego światła dziennego. Zaletą projektowanych przez Energa Oświetlenie opraw LED jest też równomierność pokrycia światłem. Pozwoli to wyeliminować zjawisko stroboskopu, czyli występowanie naprzemiennie oświetlonych i nieoświetlonych powierzchni. Z kolei dzięki soczewkom, które emitują strumień światła w pożądanym kierunku, unika się efektu "śmiecenia światłem", co jest dużym problemem w aglomeracjach miejskich. 

Reklama

Źródło:
PAP

Komentarze